E-TJERA

U arrestua me bujë, Gjykata e Vlorës liron Ferdinand Llanajn, vëllai i një prej autorëve të 'Masakrës së Çoles'

U arrestua me bujë, Gjykata e Vlorës liron Ferdinand Llanajn,

8 muaj pas arrestimit, nga Forcat Speciale RENEA dhe Drejtoria e Forcës së Posaçme Operacionale për  kultivimin e bimëve narkotike,Gjykata e Vlorës ka lënë të lirë Ferdinand Llanajn. 

Gjyqtarja Mirela Mishgjoni ka ndryshuar masën e sigurisë nga “Arrest me burg” në “Arrest në shtëpi”për Llanajn, një emër jo i panjohur për policinë.

44-vjeçarit para 5 vitesh i është bërë atentat në 1 tetor 2017 gjatë kohës që po lëvizte me makinën e tij ku u qëllua me breshëri kallashnikovi pranë rrugës "Transballkanike", brenda makinës së të cilit ndodheshin edhe 2 fëmijët e tij të mitur dhe një person tjetër. Nga ky atenta nuk parti viktima.

Ferdinandi është vëllai i Aleksandër Llanajt i dënuar me 35-vite burg nga Gjykata e Krimeve të Rënda për masakrën në Lagjen "Cole". Ndërsa në vitin 2011 është vrarë me armë zjarri në një atentat Baftjar Llanaj, babai i tyre, teksa udhëtonte me një automjet tip "Benz".  

 

Të fundit