Flash News

E-TJERA

U ekzekutua nga mafia, motra e Giovanni Falcone mesazh gjyqtarëve shqiptarë

U ekzekutua nga mafia, motra e Giovanni Falcone mesazh gjyqtarëve

Giovanni Falcone është gjyqtar i njohur italian i cili i hapi luftë mafies , derisa kjo e fundit e vrau më 23 maj 1992.

Maria Falcone, motra e gjyqtarit të ndjerë italian, për Euronews Albania tha se e kujton me dhimbje ditën kur vëllai i saj u vra nga duart e mafies.

“Për mua është një ditë kujtimi dhe dhimbjeje, por është edhe një ditë kur të gjithë mblidhen poshtë pemës simbolike të luftës së Giovannit por edhe i shoqërisë që ndryshon. Shumë gjëra kanë ndryshuar, sidomos këtu në Palermo, sepse shoqëria aktuale është më pjesëmarrëse”, tha ajo.

Falcone dha edhe një këshillë për gjyqtarët dhe prokurorët shqiptar të cilët njësoj si i vëllai, duan të luftojnë krimin.

“Unë u them atyre të besojnë te vlerat që besonte dhe Giovanni dhe Paolo Borsellino, te vlerat e demokracisë dhe te vlerat e saj si drejtësia, barazia dhe liria. Vlerat që kanë mbetur gjithmonë në të gjithë Europën, që prej revolucionit francez”, tha ajo.

Të fundit