Flash News

E-TJERA

U kap me 113 mijë euro në makinë, gjykata lë në burg efektivin e RENEA-s: Ia mora një biznesmeni pak para arrestimit

U kap me 113 mijë euro në makinë, gjykata lë në burg

Gjykata ka lënë në burg, duke i caktuar masën e sigurisë “Arrest me burg” efektivin e RENEA-s, Altin Morina, i cili u kap disa ditë më parë me 113 mijë euro në makinë.

Në mbrojtjen e tij, Morina tha se lekët i ka marrë nga një biznesmen 20 minuta para arrestimit.

“Nuk vijnë nga ndonjë aktivitet kriminal. Jam i gatshëm të bashkëpunoj për të mësuar origjinën e lekëve. Nuk kam qenë me njeri tjetër në makinë. Po shkoja në shtëpi, që e kam tek ish-Blloku”, tha ai.

Shefi i sektorit të stërvitjes në repartin e forcave speciale RENEA, u arrestua nga kolegët e tij në Tiranë me rreth 120 mijë euro në një automjet luksoz pak ditë më parë.

Altin Morina po hetohet për pastrim parash, fshehje të ardhurash dhe shpërdorim detyre pasi shuma monetare që dispononte me vete dyshohet se nuk justifikohet me burime të ligjshme.

 

Të fundit