Flash News

E-TJERA

U konsiderua si sukses, raketa e Elon Musk shpërthen sapo zbret në Tokë

U konsiderua si sukses, raketa e Elon Musk shpërthen sapo zbret në

10 minuta pasi u ul në sipërfaqen e Tokës, një raketë e kompanisë SpaceX shpërtheu, edhe pse në fakt arriti të ngjitej gati në 10 kilometra lartësi në fluturimin e parë testues.

Sipas teknikëve, arsyeja e shpërthimit të raketës Starship mund të ketë qenë një rrjedhje gazi. Ndërsa Elon Musk që është dhe CEO i kompanisë, e ka konsideruar testin një sukses, pasi rakete SN10 u ul pa probleme, ndryshe nga prototipat e mëparshëm, SN8 dhe SN9.

Të fundit