Flash News

E-TJERA

Ulen rastet me Covid-19, vetëm 1 viktimë gjatë 24 orëve të fundit

Ulen rastet me Covid-19, vetëm 1 viktimë gjatë 24 orëve

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar një numër i ulët infektimesh me Covid-19 në raport me ditët e mëparshme. 1 viktimë dhe 53 raste të reja janë regjistruar në 24 orët e fundit në gjithë vendin, ndërkohë që dje kishte 100 raste dhe 2 viktima.

Njoftimi nga MSH

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 1,535 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 53 qytetarë.
Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 13 raste në Tiranë, 6 raste në Fier, 5 raste në Durrës, Devoll, 3 raste në Shkodër, Mallakastër, 2 raste në Korçë, Elbasan, Pukë, Librazhd, Sarandë, Skrapar, 1 rast në Vlorë, Rrogozhinë, Gjirokastër, Dibër, Gramsh, Libohovë.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 748 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 110,920 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 124 pacientë, 12 në terapi intensive, nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, një qytetar 77 vjeçar nga Korça e ka humbur betejën me COVID19. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerit.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (02 Maj 2021)
Raste të reja ditore        53
Të shëruar në 24 orë      748
Të shtruar në spitale      124
Humbje jete në 24 orë   1
Testime ditore                1,535

Testime totale             640,206
Raste pozitive             131,238
Raste të shëruara       110,920
Raste Aktive                 17,921
Humbje jete                  2,397

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë   14834
Fier    959
Durrës  272
Shkodër  472
Korçë    335
Gjirokastër  261
Vlorë    259
Elbasan  137
Kukës    115
Dibër   102
Berat    97
Lezhë   78

 

Të fundit