E-TJERA

Vdekja e 4 turistëve në Qerret/ Dalin detaje të reja, trupat e pajetë nuk u gjetën në sauna. Reagon ambasada ruse: Presim hetim të plotë

Vdekja e 4 turistëve në Qerret/ Dalin detaje të reja, trupat e

Ambasada e Rusisë në Shqipëri ka reaguar për humbjen e jetës së katër shtetasve rusë në një hotel në Qerret të Kavajës.

Ambasada pret një hetim të plotë nga autoritetet shqiptare për këtë ngjarje, ndërsa bën me dije se Ministria e Jashtme ruse do të tërheqë trupat e pajetë. Gjithashtu shton se është në kontakt të vazhdueshëm me agjencitë e zbatimit të ligjit për zbardhjen e shkakut të vdekjes.

"Për vdekjen e katër shtetasve rusë në Shqipëri. Ambasada Ruse në Shqipëri konfirmon vdekjen e katër shtetasve rusë (Natalia Burenkova, Sergey Burenkov, Ekaterina Burenkaya dhe Nikita Belousov) në një hotel pranë Qerretit.

Departamenti Konsullor i Ambasadës është në kontakt të vazhdueshëm me agjencitë e zbatimit të ligjit të vendit që po heton rrethanat e asaj që ndodhi. Ne presim një hetim të plotë nga pala shqiptare për shkaqet e vdekjes së rusëve. Njoftohen të afërmit e të ndjerit. Do të ketë riatdhesim të trupave në atdheun e tyre. Ministria e Jashtme ruse", thuhet në njoftimin e ambasadës

Ndërkohë detaje të reja kanë dalë nga ngjarja e rëndë e ndodhur mbrëmjen e së premtes. Nga hetimet paraprake, rezultatet e të cilave po qrakullojnë në media është konstatuar se  katër turistët rusë  nuk janë asfiksuar brenda saunës siç u njoftua fillimisht nga policia.

Dy prej trupave të pajetë janë gjetur në shezlongët dhe mjediset pranë pishinës dimërore. Këto detaje e kanë komplikuar dhe më tej zbardhjen e shkakut të ngjarjes.

Edhe nga ekzaminimet e ujit të pishinës nuk dyshohet se ka gjurmë të një lënde helmuese. Trupat e pajetë ndodhen në morgun e Tiranës, ku mjekësia ligjore do të bëjë ekspertizat e nevojshme për të përcaktuar shkakun e vdekjes.

Kujtojmë që viktimat janë Natalia Burenkova dhe Sergei Burenkova, si dhe vajza e tyre Ekaterina Burenkova së bashku me të fejuarin e saj, Nikita Belousov. Ata kishin ardhur në vendin tonë për një udhëtim turistik.

Të fundit