Flash News

E-TJERA

Vdekja e 4 turistëve rusë në Golem, prokuroria pezullon hetimet

Vdekja e 4 turistëve rusë në Golem, prokuroria pezullon hetimet

Janë pezulluar hetimet për vdekjen e 4 shtetasve rusë në një hotel në Golem në Tetor të vitit 2021.

Prokuroria e Durrësit ka pezulluar hetimet pasi Rusia nuk i është përgjigjur letërporosive të autoriteteve shqiptare. Prokuroria kërkoi informacion për të shkuarën e 4 turistëve.

Sipas aktekspertizës të Institutit të Mjekësisë Ligjore të administruar nga Prokuroria rezulton se “në trupat e viktimave, u konstatua prania e monoksidit të karbonit në masën mbi 75 përqind”.

Natalia Burenkova, Sergei Burenkova, si dhe vajza e tyre Ekaterina Burenkova së bashku me të fejuarin e saj, Nikita Belousov kishin ardhur në vendin tonë për një udhëtim turistik. Katër turistët rusë u gjetën të pajetë në ambientet e saunës të një hoteli në Qerret.

Të fundit