Flash News

E-TJERA

Vëllai i Fredi Belerit akuza Ramës: U përpoqën ta futin në kurth, u gjykua nga ish-anëtarë të PS

Vëllai i Fredi Belerit akuza Ramës: U përpoqën ta futin

Fredi Beleri, kryebashkiaku i ri i Himarës u la në burg nga Gjykata e Posaçme, nën akuzën e shit-blerjes së votave.

Teksa foli për median greke ERT, vëllai i kryebashkiakut të Himarës, Leonard Beleri hodhi akuza ndaj kryeministrit Edi Rama kur tha se e gjitha ishte një skemë për të fturut në burg Fredi Belerin.

“Ata u përpoqën të fusnin në kurth vëllain tim. Ai po thirrej për 30 ditë nga i njëjti person që po përpiqej ta fuste në kurth në blerjen dhe shitjen e votave”, tha Leonardo.

Ai shtoi se, edhe pse kuadri ligjor në Shqipëri i kohëve të fundit është me perspektiva europiane "ata nuk e respektojnë. Po të shohim ata që gjykuan Fredin, janë të gjithë ish-zyrtarë të partisë Rama. Nuk lejuan që gjyqi të bëhej me dyer të hapura."

“Gjatë gjithë fushatës zgjedhore Rama kishte marrë përsipër fushatën e kundërshtarit të vëllait tim, ai u mbështet nga deputetët e Partisë Socialiste. Rama nuk tha se çfarë do të bëjmë për Heimarrën, por nuk do ta lë të fitojë (përfshirë Fredin. Beleri)”, vijoi vëllai i Belerit.

I pyetur për situatën në të cilën ndodhet Fredi Beleri, Leonardi tha se është shumë mirë psikologjikisht.

“Në vitin 2015 Beleri mori vendimin për t'u kthyer Himarën. Që kur shkoi atje ai ishte gjithmonë i persekutuar nga autoritetet shqiptare. Kjo që po ndodh nuk është diçka e veçantë për të. Për popullin e Himarrës është ndryshe. Përveç Fredit, edhe të tjerët janë çdo ditë nën presionin e regjimit të Ramës, Arsyeja është një: Himara është Riviera e Shqipërisë pasi ka plazhet më të mira, është përballë Korfuzit”.

Të fundit