Flash News

E-TJERA

Vendimi i Apelit për Belerin, reagon Ministria e Punëve të Jashtme në Greqi: Kundër dispozitave të shtetit

Vendimi i Apelit për Belerin, reagon Ministria e Punëve të

Ministria e Punëve të Jashtme në Greqi, ka reaguar pas vendimit të Apelit këtë të enjte duke lënë në burg kryebashkiakun e ri të Himarës, Fredi Belerin.

Në reagim Athina zyrtare thekson se vendimi është kundër dispozitave të shtetit.

Vendimi refuzues i sotëm ndaj Apelit të Kryetarit të zgjedhur të Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri dhe lënia në paraburgim nuk rezulton të përputhet me dispozitat e shtetit të së drejtës, si dhe nuk është trajtim i drejtë i një përfaqësuesi të zgjedhur të pushtetit lokal, pasi, siç  vihet re nga Njoftimi i Gjykatës së Posaçme të Shqipërisë është i vetmi i arrestuar në 31 akuza të ngritura për shkelje të rregullores zgjedhore.

Vendimi gjithashtu ngre pikëpyetje për ekzistencën e arsyeve politike në mbajtjen në paraburgim, pasi shkakton pengesa esenciale në marrjen e detyrës si kryebashkiak”, thuhet në deklaratën e MPJ greke.

Ndërkohë paraburgimi i Belerit ishte objekti i diskutimit të sotëm mes ministrit të Jashtëm grek, Vasilis Kaskarelis dhe homologes shqiptare, Olta Xhaçka në Oslo, në kuadrin e takimit jo formal të ministrave të Jashtëm të NATO-s.

 

Të fundit