Flash News

E-TJERA

“Vepron si sateliti i Rusisë në Ballkan”, Bushati: Politika që BE po ndjek me Serbinë është përkëdhelëse

“Vepron si sateliti i Rusisë në Ballkan”, Bushati:

Ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati komentoi samitin e mbajtur sot në Tiranë, por edhe për situatën ku ndodhet rajoni i Ballkanit Perëndimor.

I ftuar në Euronews Albania, sipas tij politika që Bashkimi Europian po ndjek me Serbinë është përkëdhelëse, ndërsa ky shtet vepron si sateliti i Rusisë në Ballkan duke sjell rrezikun më të madh për rajonin.

Duhet ta themi troç, në radhë të parë kemi një politikë ledhatuese të Bashkimit Europian, por jo vetëm, ndaj Serbisë e cila na ka sjellë në këtë situatë. Është një dështim i përsëritur.

Zoti Mediu përmendi Krimenë, unë kam qenë në detyrë në atë periudhë dhe mund të them se një pjesë e mirë  e ministrave të jashtëm të vendeve të BE-së dhe të NATO-s nën zë pas takimeve thonin “Krimeja iku, nuk kemi çfarë të bëjmë” dhe kjo nuk e pengoi as Gjermaninë e Merkel as SHBA-në e Obamës dhe të tjerë, për të vazhduar bizneset me Rusinë.

Në një mikrorajon siç është Europa Juglindore apo Ballkani Perëndimor, na takon që të jemi të kthjellët, më shumë se sa të merremi me tekstin e një deklarate, duhet të adresojmë rrezikun kryesor. Unë vazhdoj të mendoj se rreziku kryesor i rajonit tonë është sateliti i Rusisë, Serbia”,-tha Ditmir Bushati.

 

Të fundit