Flash News

E-TJERA

Vetoja mban ‘peng’ integrimin/ Brukseli presion Bullgarisë, kërkon hapjen e procesit për Tiranën dhe Shkupin

Vetoja mban ‘peng’ integrimin/ Brukseli presion Bullgarisë,
Foto Ilustruese

Vetoja bullgare është kthyer në një shqetësim jo vetëm për Maqedoninë e Veriut, me të cilën Bullgaria duket se i ka ‘hesapet’ e pambyllura, por edhe për Shqipërinë, e cila po rrezikon  anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

Pas thirrjes së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për të hequr veton dhe për t’i hapur rrugë integrimit evropian për Shkupin dhe Tiranën, edhe Brukseli i ka drejtuar një thirrje Bullgarisë për çeljen e negociatave.

Gjatë Forumin Ballkanik në Sofje, Komisioneri i BE-së për Zgjerim, Oliver Varhelji, ka nënvizuar rëndësinë e heqjes së vetos, për të mos dëmtuar më shumë besueshmërinë e BE-së, raporton Klan Macedonia.

“Anulimet e fundit patën impakt negativ në rritje në kredibilitetin e BE-së. Unë vet u angazhova dhe I inkurajova Bullgarinë dhe RMV-në të arrijnë zgjidhje dhe t`I japin fund debatit dhe të jenë të aftë të zhbllokojnë procesin në Këshill. Na duhet një mesazh pozitiv për rajoni”, tha Varhelji.

Për të Dërguarin e Posaçëm të vendit, Vlado Buçkovski, i ka vlerësuar deklaratat e politikanëve bullgarë si optimiste, teksa shtoi se problemi nuk është vetëm te Sofja dhe Shkupi, por te fryma nacionaliste që ka pushtuar Ballkanin Perëndimor.

“Mesazhet e javëve të fundit që vijnë nga Sofja, bënë që atmosfera edhe në Shkup të jetë më optimiste. Kontesti ynë tashmë nuk është dypalësh, por edhe rajonal. Jo vetëm për problemin që për shkak të neve dhe juve, pa pikë faji e ka Shqipëria, por për shkak se nacionalizmi po frymon në Ballkanin Perëndimor”, deklaroi Buçkovski.

Koalicioni fitues në Bullgari në konsultimet me presidentin Rumen Radev, nuk kanë bërë të ditur një qëndrim lidhur me veton e vendosur nga ana e tyre nga Maqedonisë së Veriut.

Të fundit