Flash News

E-TJERA

Video/ Dëshpërohet Dortmundi, Bayern Munich fiton titullin e Bundesligës në javën e fundit

Video/ Dëshpërohet Dortmundi, Bayern Munich fiton titullin e

Java e fundit e kampionatit gjerman ishte spektakolare, ku Bayern Munich dhe Dortmundi dublonin në distancë për titullin kampion. Mrekullia ishte në anën e Bayernit, të cilët arritën të fitojnë titullin e 33 të Bundesligës në historinë e klubit.

Bayern mundi 1-2 Koln në transfertë (Coman, Musiala / Ljubicic) dhe festa ishte e ligjshme pas barazimit 2-2 të Dortmund ndaj Mainz.

Skuadra e drejtuar nga Tomas Tuchel përmbyll në mënyrën më të mirë të mundshme sezonin, me 71 pikë dhe trofeun e Bundesligës në xhep.

Nga ana tjetër pati lot dhe dëshpërim tek Dortmundi, që do duhet të presë përsëri për t’iu rikthyer titullit.  Sa i takon sfidës së barazuar 2-2 ndaj Mainz, takimi ishte mjaft emocionues.

Mysafirët gjetën golin në minutën e 15-të me Olsen. Skuadra vendase mund të vendoste ekuilibrat pas 4 minutash me Haller, por sulmuesi gaboi nga pika e bardhë e penalltisë. Të besuarit e Svensson dyfishuan shifrat me Onisi2o në minutën e 24-të, duke i dhënë një goditje të rëndë kundërshtarit.

Goli i shpresës për Reus me shokë erdhi në minutën e 70-të nga Guerreiro, por tepër vonë, pasi nuk mjaftoi as goli i Sule në fund. Pavarësisht se stadiumi “Signal Iduna Park” ishte i tejmbushur me tifozë, Dortmund zhgënjeu totalisht (vendi i dytë, 71 pikë) duke humbur mundësinë për të fituar titullin në javën e fundit.

 


REZULTATET:

Video/ Dëshpërohet Dortmundi, Bayern Munich fiton titullin e Video/ Dëshpërohet Dortmundi, Bayern Munich fiton titullin e

 

RENDITJA:

Video/ Dëshpërohet Dortmundi, Bayern Munich fiton titullin e

Të fundit