Flash News

Kosova

Vijojnë protestat e serbëve, kërkojnë largmin e kryetarëve dhe policisë së Kosovës

Vijojnë protestat e serbëve, kërkojnë largmin e

Serbët lokalë në veri të Kosovës vijojnë edhe sot në ditën e pestë radhazi. Protestat po mbahen në Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq.

Kërkesat e serbëve janë që kryetarët, të dalë nga zgjedhjet e 23 prillit, të tërhiqen nga komunat me shumicë serbe, ashtu si edhe njësitet speciale të Policisë së Kosovës.

Teksa foli nga Bratislava, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i refuzoi kërkesat e tyre, por la të hapur mundësinë për zgjedhje të reja lokale.

Policia e Kosovës njoftoi dje se protesta ishte e qetë fillimisht, por në orët e pasdites disa persona kanë hedhur gurë në drejtim të tri automjeteve të Policisë së Kosovës. Si pasojë e sulmeve nga mjetet e forta është plagosur një zyrtar policor.

“Po ashtu gjatë protestës së realizuar sot, disa media/gazetarë janë penguar e sulmuar, si dhe automjetet e tyre ishin vandalizuar nga individ/grupe kriminale. Pengimi i gazetarëve në detyrë cenon të drejtën e shprehjes, informimit dhe lirinë e shtypit”, njoftoi policia.

Të fundit