Flash News

E-TJERA

Vizita e presidentit gjerman në Shqipëri, në fokus mbështetja për integrimin

Vizita e presidentit gjerman në Shqipëri, në fokus

Presidenti gjerman Frank Walter Steinmeier do të zhvillojë një udhëtim 4-ditor në Maqedoninë e Veriut dhe në Shqipëri.

Steinmeier do të vizitoj Tiranën më 1 dhe 2 dhjetor. Deutsche Welle raporton se në fokus të vizitës së presidentit gjerman në dy vendet e rajonit, është situate aktuale në Ballkanin Perëndimor, efektet e luftës dhe agresionit rus në Ukrainë, si edhe mbështetja e Gjermanisë në integrimin evropian.

Presidenti gjerman do të pritet më 1 dhjetor nga homologu i tij Bajram Begaj dhe kryeministri Edi Rama. Steinmeier do të mbajë po ashtu një fjalim para Parlamentit.

Në prag të vizitës së tij në këto dy vende, Steinmeier i tha DW se arritjet e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë “meritojnë njohje dhe respekt”.  Mes të tjerash ai tha se vizita synon të japë mesazhin, se nuk e harrojmë Ballkanin Perëndimor.

Është hera e parë që presidenti gjerman i viziton zyrtarisht Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, që kur erdhi në post më 19 mars 2017.

 

Të fundit