Flash News

E-TJERA

Vizita e Putin në Mariupol: Çfarë pa presidenti rus në qytetin e shkatërruar nga bombardimet

Vizita e Putin në Mariupol: Çfarë pa presidenti rus në

Presidenti rus Vladimir Putin zhvilloi dje një vizitën e tij të parë në Mariupolin qytetin port të shkatërruar nga bombardimet ruse në Ukrainë.

BBC ka gjurmuar një pjesë të rrugës që ai mori, e cila kaloi pranë vendndodhjeve të disa sulmeve famëkeqe gjatë sulmit disamujor të ushtrisë së tij. Rusia më në fund pushtoi qytetin në maj.

Videoja e publikuar nga mediat ruse tregon Putin duke biseduar me një shoqërues teksa po shkojnë drejt sallës së koncerteve të qytetit. Kremlini thotë se vizita u zhvillua të shtunën vonë dhe Putin vendosi spontanisht të vizitojë qytetin.

Kryetari ukrainas i Mariupolit në mërgim, Vadym Boychenko i tha BBC-së se Mariupol ishte personale për Putinin për shkak të asaj që kishte ndodhur atje.

"Ne duhet të kuptojmë se Mariupol është një vend simbolik për Putinin, për shkak të tërbimit që ai shkaktoi në qytetin e Mariupolit. Asnjë qytet tjetër nuk u shkatërrua kështu. Asnjë qytet tjetër nuk ishte nën rrethim për kaq gjatë. Asnjë qytet tjetër nuk iu nënshtrua bombardimi me qilim”, tha ai.

Vizita e Putin në Mariupol: Çfarë pa presidenti rus në

BBC identifikoi disa nga pikat kryesore historike përgjatë rrugës së liderit rus. Z. Putin duket se po udhëton në rrugën Kuprina, duke u kthyer në Myru Avenue dhe më pas në Metalurhiv Avenue, ku është Salla e Koncerteve Filarmonike dhe të cilën ai e viziton më vonë në pamje.

Ai është ulur pranë një burri me kapele të zezë, të cilin mediat ruse e identifikojnë si zëvendëskryeministrin rus Marat Khusnullin.

Në të majtën e tij, ndërsa ata përshkojnë Myru Avenue janë skulptura zogjsh në atë që ishte Sheshi i Lirisë së Mariupolit.

Më tej, në të djathtë dhe që nuk shfaqet në pamje, është Materniteti Numër Tre i Mariupolit, i cili u bombardua në një incident famëkeq marsin e kaluar.

Të fundit