Flash News

E-TJERA

Vizita e Zelenskyy-t në Shqipëri, çfarë shkruajnë mediat ndërkombëtare

Vizita e Zelenskyy-t në Shqipëri, çfarë shkruajnë

Vizita e presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy në Tiranë në kuadër të Samitit Ukraina-Evropa Juglindore është pasqyruar edhe në mediat ndërkombëtare.

“Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy ka mbërritur në kryeqytetin shqiptar të Tiranës, ku do të marrë pjesë në një samit me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe do të zhvillojë takime dypalëshe me liderët e tyre”, shkruan The Guardian dhe Reuters.

France 24 i referohet ndihmës që Volodymyr Zelenskyy po kërkon për Ukrainën teksa vijon të ballafaqohet me agresionin rus.

“Zelensky ka kapërcyer globin javët e fundit për të mbledhur mbështetje për vendin e tij të rrethuar, ndërsa forcat e armatosura të Ukrainës përballen me një mungesë kritike municioni dhe luftojnë për të frenuar përparimet ushtarake të Rusisë në terren”, shkruan France 24.

Në raportimin e vizitës së Zelenskyy-t dhe Samitit për Ukrainën, Daily Mail e cilëson Shqipërinë një “ish-shtet satelit të Bashkimit Sovjetik”, që sot është mbështetur krah Ukrainës duke kundërshtuar agresionin rus.

“Shqipëria, një ish-shtet satelit i Bashkimit Sovjetik dhe tani një anëtar i NATO-s, ka mbështetur vazhdimisht Ukrainën në skenën botërore. Ka qenë një nga vendet e pakta në rajon që ka vendosur sanksione kundër Rusisë, së bashku me Serbinë. Vetëm një javë pasi Rusia filloi pushtimin e saj në Ukrainë, Shqipëria ishte një nga 38 vendet që i bëri thirrje Gjykatës Ndërkombëtare Penale të hetojë krimet e luftës që dyshohet se janë kryer nga ushtarët pushtues”, raporton Daily Mail.

Të fundit