Flash News

E-TJERA

Zbehet popullariteti i BE-së në Ballkanin Perëndimor: Tirana dhe Shkupi shohin aleatin rus, Vuçiç, si partner

Zbehet popullariteti i BE-së në Ballkanin Perëndimor: Tirana dhe

Bashkimi Evropian, që dikur dukej si ‘shpëtim’ për vendet e Ballkanit Perëndimor, e ka humbur besimin te qytetarët.

“Boomerang” shkruan se për shumicën prej popujve ballkanas anëtraësimi në BE mbetet një ëndërr e pakapshme. Në kushte të tilla, vendet kanë filluar të hedhin sytë nga të tjera alternativa.

“Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria e shohin aleatin rus Serbinë si partner”, citon artikulli.

Në artikull thuhet se njerëzit në Shqipëri, Serbi, Maqedoninë e Veriut, Bosnje-Hercegovinë dhe Mal të Zi janë bërë të gjithë më të zëshëm në zhgënjimin e tyre këtë vit, ndërsa Evropa po përballet me pasojat e luftës së Rusisë në Ukrainë dhe një krizë të kostos së jetesës.

“Sontazhet në 18 muajt e fundit, si në vendin tonë ashtu edhe në rajon, tregojnë një rënie të mbështetjes për BE-në,” tha javën e kaluar presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski. Kryesisht fajin e ka Brukseli, tha ai, pasi “ne objektivisht nuk e shohim që procesi i eurointegrimit të ecë përpara”.

BE-ja po humbet mbështetjen në Maqedoninë e Veriut

Ankesat nuk kanë ardhur vetëm nga vendet ku shpresa për anëtarësim në BE mbetet e fortë. Edhe Parlamenti Evropian qortoi liderët e bllokut për mospërmbushjen e premtimeve të kahershme të BE.

“Mungesa e angazhimit dhe besueshmërisë së BE-së gjatë viteve të fundit ka krijuar një vakum, duke hapur kështu hapësirë për Rusinë, Kinën dhe aktorë të tjerë të tretë keqdashës,” tha Pendarovksi.

Të jesh i lënë jashtë do të thotë të jesh prapa ekonomikisht. Gjashtë vendet e Ballkanit që nuk kanë fituar anëtarësimin kishin të gjitha standarde jetese nën 50% të mesatares së bllokut vitin e kaluar, ndërsa 12 shtetet ish-komuniste që janë anëtarësuar që nga viti 2004 e tejkaluan atë nivel.

Maqedonia e Veriut, bashkë me Shqipërinë, nisi bisedimet e anëtarësimit në korrik, pas 17 vitesh pritje në një proces të trazuar.

Pasi ka tejkaluar atë pengesë, përparimi i saj ende ka ngecur për shkak të një grindjeje me fqinjin e saj, Bullgarinë, e cila po kërkon një ndryshim në kushtetutën e Maqedonisë së Veriut përpara se të vazhdojë me procesin e anëtarësimit.

Ndërsa është gjithashtu në harresë në lidhje me BE-në, Serbia ka dhënë një dorë, duke u përpjekur të rrisë ndikimin e saj në një rajon që dikur dominonte nga Beogradi përpara shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, i cili po dënon lidhjet e ngushta me Rusinë dhe dëshirën për t'u bashkuar me BE-në, ishte i pari që dërgoi vaksinat Covid-19 në Maqedoninë e Veriut dy vjet më parë.

Vuçiç po bën gjithashtu presion për të forcuar forumin e Ballkanit të Hapur, i cili lehtëson tregtinë dhe udhëtimin dhe lehtëson tarifat e roaming-ut të telefonit. Ai argumenton se, pa një datë të qartë objektive të anëtarësimit në BE, shtetet e Ballkanit duhet të forcojnë lidhjet ekonomike.

BE-ja e ka kritikuar iniciativën, së bashku me zyrtarë nga disa vende të Ballkanit që i janë shmangur asaj. Ata janë të shqetësuar se vendet që luftuan për t'u bërë të pavarur nga njëri-tjetri në vitet 1990 mund të humbasin fokusin në pranim.

Të fundit