Flash News

E-TJERA

Zbulohen lidhjet e McGonigal me një tjetër oligark rus, si u punësua për sigurinë e rrjetit të hoteleve luksoze

Zbulohen lidhjet e McGonigal me një tjetër oligark rus, si u

Tashmë janë zbuluar lidhjet e ish-agjentit të FBI, Charles McGonigal me rusët. Përveç Oleg Deripaskas, ai ka punuar edhe për një tjetër miliarder me origjinë ruse.

Bëhet fjalë për Vladislav Doronin, shkruan “The Washington Post”. Vladislav Doronin zotëron një zinxhir hotelesh me pesë yje (Aman Resorts.

Thuhet se oligarku rusk punësoi McGonigal në pranverën e vitit 2022 si drejtor për sigurinë për 34 nga hotelet e tij në mbarë botën.

Burimet spekuluan se kur McGonigal u arrestua në aeroportin JFK të shtunën, ai po kthehej nga një udhëtim pune në Sri Lanka, ku Aman operon.

Burimet thanë se McGonigal punoi për Aman nga New York City, ku kompania hapi pronën e saj të parë në gusht në Fifth Avenue. Një zëdhënës i Aman konfirmoi se kompania punësoi McGonigal vitin e kaluar.

"McGonigal u punësua nga Aman Group në vjeshtën e vitit 2022 si kreu global i sigurisë, bazuar në kualifikimet e tij dhe rolin e ngjashëm në industrinë e pasurive të paluajtshme, si dhe dy dekadat e tij me Byronë Federale të Hetimit", tha përfaqësuesi i Aman.

Pas daljes në pension të McGonigal në vitin 2018 nga FBI, McGonigal u punësua si zëvendëspresident i lartë për sigurinë globale në gjigantin e pasurive të paluajtshme Brookfield Properties.

Ai u largua nga ai pozicion në janar 2022, tha Brookfield. Punonjësve të Aman iu tha se ish-agjenti u largua nga Brookfield për “arsye personale”.

Ish-zyrtarët e CIA-s, FBI-së dhe NSA-së punësohen në mënyrë rutinore nga kompani të mëdha që janë objektiva të spiunazhit dhe kërcënimeve kibernetike, tha Anthony Roman, president i firmës së menaxhimit të rrezikut, Roman & Associates.

Lidhjet e Doronin me McGonigal me siguri do të ngrenë më shumë pikpyetje ndërsa prokurorët shqyrtojnë marrëdhëniet e tij me Rusinë, thonë ekspertët.

Të fundit