Flash News

E-TJERA

Zelenskyy para takimit me Ramën: Do të diskutojmë për bashkëpunimin politik dhe në mbrojtje

Zelenskyy para takimit me Ramën: Do të diskutojmë për

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka reaguar pak para takimit me kryeministrin Edi Rama.

Në një postim në platformën X, Zelenskyy shkruan se në takimin e sotëm me kryeministrin Rama do të diskutojnë për bashkëpunimin në mbrojtje dhe atë politik dhe për rrugën e përbashkët drejt integrimit evropian.

“Sot punoj në Tiranë. Do të takoj mikun e palëkundur të Ukrainës, kryeministrin shqiptar Edi Rama dhe do të marr pjesë në samitin Ukrainë-Evropa Juglindore.

Në bisedimet tona dypalëshe me Kryeministrin dhe ekipin e tij, do të diskutojmë bashkëpunimin në mbrojtje dhe politik, mbështetjen për Formulën e Paqes dhe marrëveshjet e sigurisë. Shqipëria është një nga vendet që ka nënshkruar Deklaratën e Vilniusit të G7, të cilën ne e vlerësojmë shumë.

Ne do të diskutojmë rrugën tonë të përbashkët drejt qëllimit euroatlantik në samitin Ukrainë-Evropë Juglindore, i cili tashmë po mbahet për herë të dytë. Unë do të propozoj mbështetjen e përpjekjeve të Ukrainës për të arritur paqen e drejtë dhe të qëndrueshme, si dhe organizimin e Samitit Global të Paqes në Zvicër.

Do të zhvilloj edhe bisedime dypalëshe me pjesëmarrësit e samitit”, shkruan Zelenskyy.

Të fundit