Flash News

E-TJERA

Zhbërja e PD-së në Korçë, Kadilli: Shpërfillja i çoi në shpërthim, shumë drejtues degësh janë të gatshëm të largohen

Zhbërja e PD-së në Korçë, Kadilli: Shpërfillja i

Ish-kandidati për kreun e Partisë Demokratike, Fatbardh Kadilli ka folur lidhur me dorëheqjen e kreut të PD-së në Korçë, Andrea Mano, sekretarit të Përgjithshëm, Devis Osmanit dhe 13 anëtarëve të tjerë të kryesisë.

I ftuar në emisionin "Repolitix", Kadilli tha se mungesa e mirënjohjes për punën dhe kontributin që kanë dhënë, çoi në dorëheqjen masive. Ai e ka konsideruar zhbërjen e PD-së në Korçë, një "hemoragji" për demokratët, teksa theksoi se grupi i larguar me në krye Manon, nuk janë larguar, por kanë dhënë dorëheqjen.

"Nuk di nëse do përsëritet apo jo, uroj  që jo. Do ishte në dëm të PD nëse do kishim këtë lloj hemorragjie. Por problematikat janë kudo, rasti i korçës pati shpërthim më të madh, Shpërfillja e Manos dhe opozitës në Korçë ka çuar në këtë shpërthim. Korça e ka ndierë më tepër, Mano është një figurë e investuar vetë. Ka punuar fortë, punoi përsëri dhe pse ishte numri 7 dhe me sa duket nuk ka marrë mirënjohje për punën. Nuk është problematikë vetëm në Korçë. Grupi me në krye Manon nuk janë larguar nga partia por kanë dhënë dorëheqjen. Në rastin e Korçës ka munguar respekti i partneritetit, mirënjohja për punën. Një kryetar partie i pavëmendshëm për të zgjedhur përfaqësuesin që don komuniteti por atë që mendon ai se  i duhet komunitetit, me këtë dëm që ka bërë PD në Korçë do i duhen vite të tëra për të kthyer në nivelin që ishte", tha Kadilli.

Ndërkohë ai theksoi se situata të ngjashme mund të përsëriten edhe në degë të tjera të Partisë Demokratike, ku shumë prj anëtarëve janë gati të largohen.

"Situata të tilla në degë të PD janë të shumta. Ndoshta jo në të njëjtën përmasë. Të kenë kujdes dhe të jenë të ndjeshëm. Di  që në shumë drejtues dhe anëtarë kryesish degësh janë të gatshëm të lënë përgjegjësitë e tyre se janë të lodhur nga mungesa e respektit për punën e tyre. Duan partneritet dhe jo mungesë ndershmërie", tha ai.

 

Të fundit