Flash News

Bota

“Forbes” shpall Ursula von der Leyen gruan më të fuqishme në botë

“Forbes” shpall Ursula von der Leyen gruan më të fuqishme

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi.

Politikania gjermane, i cili ka mbajtur këtë post që nga viti 2019, përfundoi përpara Presidentes së Bankës Qendrore Evropiane Christine Lagarde, Zëvendës Presidentes së SHBA Kamala Harris dhe Kryeministres italiane Giorgia Meloni, e cila u rendit e katërta.

Von der Leyen, 65 vjeç, është gruaja e parë në këtë rol, tha Forbes, "i cili është përgjegjës për legjislacionin që prek më shumë se 450 milionë evropianë".

Në vendin e pestë ishte Taylor Swift, e cila raportohet se ka fituar 850 milionë dollarë (673 milionë £) nga turneu i saj botëror i Eras.

Swift, e cila u ngjit nga vendi i 79-të vitin e kaluar, përfundoi shumë përpara këngëtares së radhës në listë, Beyonce, në vendin e 36-të, ndërsa Rihanna ishte e 76-ta.

Latest news