Flash News

E-TJERA

Lala: Pastruesja ka punuar në banesa të paregjistruara në deklarimin e pasurisë nga Alda Klosi

Lala: Pastruesja ka punuar në banesa të paregjistruara në

Gazetarja Klodiana Lala ka zbardhur detaje nga dëshmia e pastrueses Rozeta Dobi e cila vodhi një shumë të konsiderueshme parash nga banesa e ish-zyrtares së qeverisë, Alda Klosi. Kjo e fundit u arrestua dje pasi dyshohet për pastrim parash.

E ftuar në studion e Panorama Tv, Lala tha se Dobi ka deklaruar se shumat e parave i ka gjetu në krevatin e Klosit të mbuluara me batanije. Pastruesja ka treguar se bashkë me djalin e saj, Havierin, ikanë sistemuar paratë dhe më pas i ka treguar vendin Klosit.

Kjo e fundit, sipas dëshmisë të Dobit, i ka kërkuar që paratë t’i vendosë në kasafortë dhe ta marrë me vete.

Lala tregon se Dobi ka folur për disa banesa të Klosit që rezultojnë të paregjistruara në formularin e pasurisë.

“Policia ndoqi një rrugë tjetër, mori telefonin e pastrueses dhe kontaktoi të gjithë pronarët e banesave ku ajo kishte punuar. Asnjëri prej tyre nuk pranoi para. Ajo dha shpjegime mbi paratë. Ndërkohë që Rozeta Dobi pyetej, Alda Klosi ndodhej e shoqëruar duke u marrë në pyetje në një ambient të veçuar. Rozeta Dobi deklaroi se ka punuar në disa banesa të Klosit që nga viti 2018.

Kam konstatuar në krevatin e saj shuma të konsiderueshme parash mbuluar në batanije, i sistemova në sirtar dhe i tregova se ku i kishte.

Bëhet fjalë për një banesë ky Klosi jetonte me vajzën dhe ish bashkëshortin. Deklaron se ka ndërruar disa herë shtëpi, e fundit tek rruga e Kosovarëve. Në dhjetor kur familja ishte ndarë, Klosi më kërkoi që ti merrja e ti ruaja. Mora kasafortën bashkë me djalin, disa i sistemova tek tubi aspirimit dhe disa i lashë ti rregulloja më vonë. Ngjarja e 16 dhjetorit e inskenova që ajo të fajësonte bashkëshortin. Pas këtij deklarimi i janë komunikuar akuzat, ka kërkuar që të kujdeseshin për vajzën e mitur dhe të njoftoheshin familjarët e avokati.

Nuk ka përmendur emër zyrtari që është i përfshirë. Kush janë personat që i jepnin para Alda Klosit?  Hetimi do vijojë me tej. Kjo nuk do të thotë që të nesërmen, gjatë ballafaqimit me Klosin mund të mos nxjerrë emra.

Flet për gjithë ngjarjen, ka folur për disa banesa që Klosi nuk i ka deklaruar në formularin e pasurisë. Janë disa detaje që do duhet të konfirmohen. Është në dorën e saj nëse do të pranojë të bashkëpunojë.

Ka qenë njeri i rëndësishëm, njeri i besueshëm i Arben Ahmetaj. Mund të ketë para të tjera kesh. Ky konflikti mes çiftit na nxori që na banesat e zyrtarëve kanë para dhe bashkëpunojnë edhe me pastrueset për t’i ruajtur”, tha Lala.

Latest news