Flash News

E-TJERA

"Euro 2024", the arena of Balkan rivalries

"Euro 2024", the arena of Balkan rivalries

While the national teams of the countries from the Balkans competing in the European football championship in Germany did not face each other on the green field, their fans were in the center of attention in the first week of the tournament, causing various incidents, which were punished from the European Football Federation.

The first days of Euro 2024, which started on June 14, were marked by several incidents, which mainly involved fans of the countries of the Western Balkans, Albania and Serbia in particular, but also a football player and a sports journalist.

However, most of the incidents were centered around Kosovo, whose independence Serbia does not recognize.

What happened and who was involved?

UEFA has fined Albania and Serbia for incidents caused by their fans, and is investigating Albania and its striker, Mirlind Dakun, for other incidents.

The Albanian Football Federation was fined 37,375 euros by UEFA, due to the behavior of its fans in the 2:1 loss against Italy, in the opening match of Group B, on June 15, in Dortmund.

In an announcement on June 19, UEFA said that, among other things, it fined the AFL 10,000 euros for "conveying provocative messages inappropriate for a sporting event."

Albania fans unfurled a banner with their country's flag extending borders into the territory of neighboring countries during that match and during the match against Croatia on 19 June. It was reported that they also unfurled a flag with the emblem of the former Kosovo Liberation Army (KLA).

Serbia, on the other hand, was fined 10,000 euros after UEFA's Disciplinary and Ethics Committee found that its fans "conveyed provocative messages inappropriate for a sporting event", as well as 4,500 euros for throwing objects in field, in the 1:0 loss against England, on June 16, in Gelsenkirchen. Before that match, seven Serbian fans were arrested for brawling with England fans in the western German city. The Football Federation of Kosovo filed a complaint with UEFA for, as it said, the display of flags, slogans and chants by Serbian fans with "political, chauvinistic and racist messages against Kosovo" during the Serbia-England match. Photographs from the crowd of Serbian fans during the match showed a banner of the Serbian national flag and a map, which included Kosovo within Serbia's borders. A group of Serbian fans chanted "Kosovo is the heart of Serbia" in central Munich, where they had gathered before their national team's match against Slovenia on June 20.

Federata serbe është gjobitur edhe në të kaluarën për shkak të Kosovës, edhe nga organi qeverisës i futbollit botëror, FIFA, pasi lojtarët serbë e kishin shfaqur në Kupën e Botës 2022 një flamur me një hartë, ku Kosova ishte paraqitur si pjesë e Serbisë. Ky flamur u pa në dhomat e zhveshjeve së përfaqësueses serbe gjatë ndeshjes midis Brazilit dhe Serbisë, të zhvilluar më 24 nëntor 2022, në Katar.

Më 19 maj, UEFA i hoqi akreditimin një gazetari kosovar për ndeshjet e Euro 2024, pas ankesave se ai bëri gjeste nacionaliste drejtuar tifozëve serbë, gjatë ndeshjes së Serbisë kundër Anglisë. Federata serbe u ankua se gazetari Arlind Sadiku i provokoi tifozët serbë kur u kthye nga ta gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë, dhe bëri shqiponjën dykrenore me duart e tij. Ky gjest është imitim i shqiponjës në flamurin kombëtar shqiptar. Sadiku e pranoi se gjesti i tij ishte joprofesional për një gazetar, por argumentoi se nuk ishte “fyes ndaj askujt”.

Për çfarë tjetër po hetohet Shqipëria dhe futbollisti i saj kosovar, Daku?

UEFA njoftoi më 20 qershor se Komisioni i saj Disiplinor dhe i Etikës ka emëruar një inspektor për të kryer një hetim në lidhje me thirrjet e mundshme “raciste dhe, apo diskriminuese nga tifozët” gjatë barazimit mes Shqipërisë dhe Kroacisë, në Hamburg, një ditë më herët.

Tifozët e Kroacisë dhe ata të Shqipërisë dyshohen se brohoritën “vrisni, vrisni, vrisni serbët” gjatë ndeshjes mes kombëtareve të tyre në Hamburg, ndërsa Serbia kërcënoi se do të tërhiqet nga Euro 2024, nëse UEFA nuk i dënon federatën kroate dhe atë shqiptare.

UEFA nisi një hetim të ndarë, më 20 qershor, kundër sulmuesit të Shqipërisë, Mirlind Daku, për “sjellje të pahijshme” pas barazimit të kuqezinjve kundër Kroacisë, në Hamburg. Daku, i lindur dhe i rritur në Kosovë, e përfaqësoi atdheun para se të vendoste t’i bashkohej Shqipërisë më 2023. Ai u kap në kamerë duke i nxitur tifozët me thirrje përçmuese për Maqedoninë e Veriut, pas barazimit të Shqipërisë 2:2 me Kroacinë. Federata e Futbollit e Maqedonisë së Veriut dënoi sjelljen e Dakut, duke e cilësuar si “të papranueshme dhe skandaloze”.

Në një postim në Facebook, një ditë më vonë, Daku kërkoi falje për sjelljen e tij. “Falja është burrërore, dhe e ndiej obligim moral dhe profesional ta bëj një gjë të tillë, për gjithë ata që janë lënduar”, shkroi Daku.

UEFA pritet të vendosë për Shqipërinë dhe Dakun, por nuk dihet nëse do ta bëjë këtë para ndeshjes së fundit të Shqipërisë në Grupin B, të hënën, kundër Spanjës. Daku rrezikon pezullimin, ndërsa kombëtarja kuqezi gjobë tjetër.

Kush tjetër u dënua?

Incidenti i vetëm në të cilin nuk u përfshi një ekip nga Ballkani ishte ai i ndeshjes hapëse mes organizatores së turneut, Gjermanisë, dhe Skocisë më 14 qershor.

UEFA e dënoi Federatën e Futbollit të Skocisë me gjobë prej 5.625 eurosh, pasi tifozët e saj hodhën gjësende në fushë gjatë ndeshjes në Munih.

Meanwhile, Scottish footballer Ryan Porteous was suspended for two matches after being sent off for a dangerous tackle during the match. /REL

Latest news