Flash News

Kosova

Let this work be done today"/ The complete scenario of Liridona's murder after the last dinner with the family

Let this work be done today"/ The complete scenario of Liridona's

On Wednesday, Naim Murseli asked his wife to go out to dinner together with the children, which was actually a cruel plan to kill him. A summary of the macabre murder of the 30-year-old.

Yesterday, Naim Murseli appeared before the court for the first time as the main suspect for organizing the murder of his wife, Liridona Ademajt.

On Wednesday evening, he took his wife and children and they went to have dinner at a restaurant in Graçanica. For Liridona, her husband had prepared a cruel scenario to take her life that night.

This character, known mainly from social networks, where he posted photos with those who are considered "elites" and VIPs, had managed to secure a position in the Government of Kosovo, which was entrusted to him by Behgjet Pacolli in 2017, then Minister of Outside, on the critical night, he would prepare the ugliest show of his life.

The robbery. That was the script. Naim Murseli had told the Police on Wednesday that masked persons had ambushed them and robbed them. He told the investigators that they had taken their valuables such as money and phones. Due to this situation, he had said that he was forced to remove the children from the car and that his wife, Liridona Ademaj, was left there, who was killed by a bullet in the neck in Bërnica, Pristina.

Mursel's script also has its own background. Initially, he had convinced his wife Liridona to return from Sweden to live in Kosovo. His plan apparently also meant the purchase of a house that would place the couple and children in Kosovo to start their new life.

After learning about the murder, Liridona Ademaj's family immediately asked to see her. While they were going from Gjakova to Pristina, Naim Murseli was giving a statement to the Police.

The Basic Court of Pristina yesterday announced the "founded suspicion" about the real plan of Naim Murseli to deprive his wife of life "in a cunning way". In agreement with Naim Murseli, the Court says that Granit Plava, with a mask on his head and a revolver in his hand, shot Liridona Ademaj in the neck with a bullet, after her husband and children left "they were about to run away". He also equipped the glove with the weapon with which the crime was committed.

“Ekziston dyshimi i bazuar se i pandehuri N.M me dashje që ta privojë nga jeta në mënyrë dinake bashkëshorten e tij, ishte marrë vesh me të pandehurin G.P për ta vrarë tani të ndjerën L.M, ku paraprakisht i pandehuri N.M e kishte pajisur me armë të pandehurin G.P dhe kishin inskenuar veprën penale të Grabitjes, e cila është realizuar me datë 29.11.2023 rreth orës 20:25 minuta , në fshatin Bernicë, Komuna e Prishtinës, në atë mënyrë që derisa i pandehuri N.M ishte duke lëvizur me veturën e tij, në të cilën kanë qenë e ndjera L.M dhe dy fëmijët e tyre, papritmas ka dalë para veturës i pandehuri G.P me maskë në kokë dhe revole në dorë, ku sipas marrëveshjes paraprake i pandehuri N.M me fëmijët kishin dalë nga vetura dhe ishte larguar nga vendi i ngjarjes kinse për të ikur, ndërsa në veturë kishte mbetur tani e ndjera, të cilën i pandehuri G.P e kishte qëlluar nga afërsia me një plumb në qafë dhe si pasojë e plagës vdekjeprurëse, e ndjera L.M kishte ndërruar jetë në vendin e ngjarjes, ndërsa për këto veprime i pandehuri N.M, paraprakisht i kishte premtuar të pandehurit G.P shumën e të hollave prej 30,000.00 €”, thuhet në komunikatën e Gjykatës Themelore të Prishtinës.

Disa orë para vrasjes, Naim Murseli ishte takuar me Kushtrim Kokallën, djalin e dajës së tij, duke i thënë se “sot duhet të kryhet kjo punë”. Takimi kishte ndodhur në 9:30 në mëngjes, sipas dosjes së Prokurorisë.

Ky takim, sipas Prokurorisë, e pasonte një takim të rreth një jave para vrasjes, kur të dy kishin folur për “problemet bashkëshortore” dhe ku Kushtrim Kokalla i kishte thënë Naim Murselit “unë ta zgjidhi këtë punë”.

Sipas vendimit të gjykatës, Naim Murseli, Granit Plava dhe Kushtrim Kokalla ishin takuar në një pompë të derivateve, ku dorasi iu kishte treguar atyre se “merret me gjithçka”.

Të nesërmen, pas “grabitjes”

Pas policëve, Naim Murseli do t’ua përsëriste të nesërmen të njëjtin version edhe familjarëve të bashkëshortes, të cilët patjetër që kishin pyetje, shumë pyetje, ndoshta më shumë dhe më ndryshe prej policëve. Më kryesorja: si e la gruan të vetme në veturë duke u përballur me persona të maskuar e të armatosur?

“E kam pyet fort mirë. Naimi na kish pasë pre në besë neve. Kur e hetova unë më së pari… se kurrë njëherë një palë fjalë një yrnek këtu nuk m’i tha. Thashë Naim qysh ke puna që m’u vra çika, shpëtove ti e shpëtuan edhe dy fëmijët tjerë. Qysh ke puna, tregom pak diçka. Nisi të më tregonte. Tha ‘kemi qenë duke ecë rrugës dhe më ka dalë një njeri me pistoletë në dorë dhe më ka thënë gruaja ndale se hajnat’. Tha ‘e kam ndalë kerrin’. Thash a doli kah ana jote a kah ana e çikës. Jo tha, ‘kah ana jeme’. Thashë e qysh dole ti përjashta. Tha ‘po unë e çela derën teme, e i kam kapë edhe dy fëmijët’. Ani thashë a ta dhanë lejën për me i kapë ti edhe dy fëmijët tjerë me ikë teposhtë andej e me m’u vra çika në kerr, a qysh ke puna? ‘Edhe ika nja 5-600 metra a 1000 metra kam ecë veç me fëmijë’. Thashë a dëgjove farë krismash? Tha ‘po i kam ni dikur krismat’. Thashë e sa herë? ‘Nuk e di as vetë’. Po mirë thashë po të veti çikën qysh e le në kerr ti? Jo, tha ‘Liridonës ia lypën paret’. Ani thashë a ia dhatë? ‘Po do ia dhamë e Liridona nuk ia dha çantën e… Aty e kam hetu unë”, tha Hajdar Ademaj, babai i Liridonës, duke rrëfyer për bisedën e parë me Naimin pas krimit.

Edhe Leonard Ademaj, vëllai i Liridonës, tregoi për dyshimet e tyre të para të enjten.

“Më tha ‘unë i kapa fëmijët e dola, kur kqyra pas nuk ish kanë Liridona’. Çfarë burri është ai që i merr fëmijët e nuk e kqyr ku është nana? Dyshimet tona aty filluan”, tha ai.

Leonard Ademaj tha se Naim Murseli nuk i ishte përgjigjur në telefon ndërsa shoferi i tij i kishte treguar se kishte qenë në hotelin Swiss Diamond “ulur, tu hangër e tu pi”.

“Ai nuk dëshironte me hi me pa”, tha Leonard Ademaj, duke treguar se si Naim Murseli nuk kishte dashur ta shihte trupin e pajetë të gruas së tij. “Aty filluan edhe dyshimet tjera”, tha vëllai i 30-vjeçares.

Dita e varrimit dhe e arrestimit të Naim Murselit dhe dy bashkëpunëtorëve të tij

Naim Murseli e mbajti në dorë arkivolin e bashkëshortes së tij, Liridona Ademajt të premtën, kur ajo u varros në Cërmjan të Gjakovës. Qindra njerëz e ngushëlluan atë ditë, para se Policia ta arrestonte.

U arrestuan edhe Granit Plava, dorasi, dhe Kushtrim Kokalla, një ushtar i FSK-së, si i përfshirë në planin për vrasjen e Liridona Ademajt.

Dorasi deklaroi në Polici se Naim Murseli e pagoi 30 mijë euro për ta vrarë Liridona Ademajn. Edhe Naim Murseli fillimisht e pranoi në Polici se pagoi për vrasjen e gruas së tij.

Naim Murseli të dielën doli për herë të parë para gjykatës, së bashku me Granit Plavën dhe Kushtrim Kokallën, dy të pandehurit tjerë me të cilët ekziston dyshimi i bazuar mirë se e organizoi vrasjen e bashkërtes së tij, Liridona Ademajt.

The Basic Court of Pristina assigned one month of detention to each of them, since according to the judge of the preliminary procedure, "there are grounds and reasons for assigning the measure of detention, because there is a well-founded suspicion that the defendants have committed criminal offenses."

Naim Murseli changed his words yesterday, when he declared at the hearing that he had not fled from the scene and that he himself had been in danger.

"I didn't run away from the scene, I was even in danger myself and I asked for help at the same time until the police arrived," he is quoted as saying, according to the court's decision.

His lawyer, Ahmet Ahmeti, said that Naim Murseli "is not at all involved" in this crime.

Dorasi Granit Plava and his lawyer Skender Gojani did not oppose the appointment of detention.

Even Kushtrim Kokalla and his lawyer Ndec Dodaj called the conditions for assigning detention "generalized" and "unsubstantiated".

Naim Murseli is accused of aggravated murder in complicity, Granit Plava for aggravated murder and possession of weapons without a permit, while Kushtrim Kokalla is charged with an agreement to commit the criminal offense of aggravated murder.

The relatives of Liridona Ademajt believe that the benefit from her life insurance in Sweden could be the motive for the murder.

"I only know that the point was safe there in Sweden. And this has great insurance, so if you find something, you get a lot of money. And I already suspect that he strangled him to get that insurance. Nothing else", said Hajdar Ademaj, her father.

Leonard Ademaj, Liridona's brother, thinks the same way.

"What I can say, and what comes to our mind is that Liridona had insurance in Sweden. Insurance in Sweden pays out staggering amounts if an accident happens to one or the other parent. It is possible, since he was able to remain penniless, to have debts and to deprive our sister of her life, to take the insurance money", he said. At the request of the family members, the body of Liridona Ademaj was exhumed today from the cemetery of the village of Cermjan in Gjakova and buried in her native village, Rracaj, after the Prosecutor's Office approved this request of the family members, who say they believe in justice./Gazeta Express

Latest news