Kosova

Covid-19 në Kosovë/ 10 humbje jete, rritet ndjeshëm numri i infeksioneve në 24 orët e fundit

Covid-19 në Kosovë/ 10 humbje jete, rritet ndjeshëm numri i
Foto ilustruese

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë u regjistruan 10 humbje jete nga Covid-19. Ndërkohë numri i infeksioneve ditore ka pësuar rritje të ndjeshme.

Instiuti i Shëndetit Publik bëri me dije se nga 4.733 testime të kryera kanë rezultuar pozitiv 914 raste. 

Prishtina ka numrin më të lartë të tyre me mbi 300 raste. Pas saj renditet Gjakova, Gjilani, Prizreni dhe Mitrovica.

Gjithashtu janë shëruar 602 pacientë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të tyre në 72.415 raste. Ndërkohë, numri i rasteve aktive është 13.726.

Që prej fillimit të pandemisë, Kosova numëron 87.981 raste dhe 1.840 viktima.

Të fundit