Flash News

Kosova

Kritikat pas tensioneve në veri të Kosovës, Kurti: E kemi mbështetjen e ndërkombëtarëve

Kritikat pas tensioneve në veri të Kosovës, Kurti: E kemi

Tensionet në veri të Kosovës kanë vënë qeverinë dhe kryeministrin Albin Kurti në qendër të kritikave që nga Departamenti i Shtetit, Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, shtetet e QUINT-ti, e, të shumë analistë në Kosovë.

Pavarësisht kritikave të shumta që mori Kurti ka thënë se e ka mbështetjen e ndërkombëtarëve dhe çdo gjë po shkon mirë pa dhënë më shumë shpjegime.

“Unë iu bashkangjita dhe e falenderojë shumë për ftesën. Por, sa i përkët ditës së djeshme ajo çfarë është e rëndëshime të theksohet është që krejt cka kemi synuar ne si Qeveri dhe institucione të Republikës është të mundësojmë që kryetarët e komunave të zgjedhur në zgjedhjet demokratike të kenë qasje dhe të punojnë në zyrat e tyre, ku duhet ti shërbejnë të gjithë qytetarëve pa dallim feje, etnie e prejardhje. Dhe besoj që për këtë do ta kemi mbështetjen e të gjithë faktorëve ndërkombëtarë…E kemi mbështetjen e ndërkombëtarëve dhe mirë po shkon puna”, ka thënë Kurti.

 

Të fundit