Flash News

Kosova

Kurti për “La Repubblica”: Pas luftës në Ukrainë, ka rrezik për konflikt në Kosovë

Kurti për “La Repubblica”: Pas luftës në

Kryeministri Albin Kurti ka deklaruar se rreziku për një konflikt të ri Kosovë-Serbi është i lartë. Në një intervistë për “La Repubblica”, ai tha se do të ishte i papërgjegjshëm, nëse nuk e pranonte një fakt të tillë.

“Rreziku i një konflikti të ri ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është i lartë. Unë do të isha i papërgjegjshëm nëse do të thosha të kundërtën, veçanërisht pasi bota ka parë se çfarë ka bërë Rusia me Ukrainën.

Para pushtimit të Ukrainës mundësitë ishin të pakta, tani situata ka ndryshuar. Episodi i parë, pasojë e idesë fashiste të Kremlinit për pansllavizmin, ishte Ukraina. Nëse do të kemi një episod të dytë, për shembull në Transnistria, atëherë shanset që të zhvillohet një luftë e tretë në Ballkanin Perëndimor, dhe në veçanti në Kosovë, do të jenë shumë të larta”, tha Kurti.

Ky i fundit shprehu bindjen se është Moska ajo që komandon Beogradin në marrëdhëniet me Prishtinën.

“Më 25 nëntor, kryeministri serb Vuçiç ishte në Soçi, ishte takimi i nëntëmbëdhjetë me Putinin në dhjetë vjet, mesatarisht ata shihen dy herë në vit, nuk është normale për liderët e qeverisë”, shtoi Kurti.

 

Të fundit