Flash News

Kosova

Ndalimi i 5 policëve të Kosovës nga Serbia, ambasadori gjerman: E papranueshme

Ndalimi i 5 policëve të Kosovës nga Serbia, ambasadori gjerman: E

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde ka reaguar pas ndalimit të zyrtarëve policorë të Kosovës nga autoritetet serbe. Rohde përmes

Me anë të një postimi në platformën  "X"  Rohde tha se ndalimi i policëve të Kosovës është i papranueshëm dhe tha se kjo duhet të përfundojë menjëherë.

“De-përshkallëzim tani! Ndalimi i zyrtarëve të Kosovës të zbatimit të ligjit, përfshirë serbët, nga autoritetet e Serbisë është i papranueshëm dhe sigurisht jo ajo që mund të pritet nga një vend kandidat në BE. Kjo duhet të përfundojë menjëherë dhe ne presim që edhe politikanët serbë të flasin për bashkëqytetarët e tyre”, shkruan ai.

 

Të fundit