Flash News

Kosova

Nënsekretarja e Shtetit për Diplomacinë Publike në ShBA do vizitojë Kosovën

Nënsekretarja e Shtetit për Diplomacinë Publike në ShBA do

Nënsekretarja e Shtetit për Diplomacinë Publike, Liz Allen pritet të vizitojë Kosovën, në sajë të turit zyrtar në rajonin e Ballkanit Perëndimor. 

Udhëtimi i saj, që nisi më 12 maj dhe do të zgjasë deri më 20 maj, synon të avancojë bashkëpunimin rajonal dhe rrugën e integrimit evropian.

Në Kosovë, vizita e nënsekretares Allen do të përfshijë takime me figura të larta shtetërore, përfshirë presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti.

Bisedimet do të fokusohen në mbështetjen e SHBA-së për rrugën e Kosovës drejt integrimeve euroatlantike dhe thellimin e partneritetit për të luftuar dezinformimin e huaj dhe ndikimin negativ.

Gjatë qëndrimit të saj, Nënsekretarja Allen do të bëjë një vizitë në Camp Nothing Hill ku janë të dislokuar pjesëtarët amerikanë të shërbimit si pjesë e Misionit Paqeruajtës të Forcave të Kosovës të NATO-s, e njohur si KFOR. Kjo vizitë është simbolike për të nënvizuar angazhimin e Shteteve të Bashkuara për të ruajtur stabilitetin dhe sigurinë në rajon.

Allen gjithashtu do të ketë rastin të zhvillojë diskutime me studentë kosovarë të përfshirë në fushat e STEM (Shkencës, Teknologjisë, Inxhinierisë dhe Matematikës) në Rochester Institute of Technology – Kosovë, duke u njohur më nga afër me entuziazmin e tyre dhe progresin e tyre akademik.

Nën udhëtimin e saj në Dërsnik, ajo do të marrë pjesë në një projekt të veçantë kulturor, ku do të shikojë nga afër restaurimin e mozaikëve të epokës romake, një punë e mbështetur nga Fondi i Ambasadorëve të Departamentit Amerikan të Shtetit për Ruajtjen e Kulturës.

 

Të fundit