Flash News

Kosova

Një ditë pas dështimit të marrëveshjes në Bruksel, KFOR shton patrullimet në Veri të Kosovës

Një ditë pas dështimit të marrëveshjes në Bruksel,

Një ditë pas dështimit të marrëveshjes Kosovë-Serbi në Bruksel për targave dhe dokumentet e hyrje-daljeve, trupat amerikane të KFOR-it janë vendosur në rrugët kryesore në pjesën veriore të Kosovës.

Kjo lëvizje vjen pasi takimi në Bruksel nuk solli ndonjë marrëveshje siç pritej, ndërkohë që nga 1 shtatori Qeveria e Kosovës planifikon të vë masa reciprociteti ndaj Serbisë për çështjen e targave dhe dokumentacionit.

Presidenti Aleksandar Vuçiç e ka përshkruar takimin me kryeministrin Albin Kurti si një prej ditëve të rënda për Serbinë dhe popullin serb.

Sipas koha.net, sot nëpër rrugët e veriut të Kosovës janë parë forca të shtuara të KFOR-i dhe patrulla amerikane është stacionuar përgjatë rrugës kryesore që çon nga Serbia për në Kosovë, nëpërmjet qytetit të Mitrovicës.

Kujtojmë se në takimin e fundit të Sekretarit të Përgjithshëm i NATO-s me kryeministrin e Kosovës, Kurti dhe presidentin serb, Jens Stoltenberg theksoi se nëse shihet e nevojshme, atëherë do të ndërhyjnë trupat e KFOR-it në veri.


 

               

 

Të fundit