Flash News

Kosova

Përplasje mes KFOR-it dhe protestuesve në Zerçan, raportohet për të lënduar

Përplasje mes KFOR-it dhe protestuesve në Zerçan, raportohet

Misioni paqeruajtës i NATO-s, KFOR ka ndërhyrë në shpërndarjen e protestuesve në komunën e Zveçanit, në veri të Kosovës.

Mediat kosovare raportojnë se është dashur të përdoret edhe gaz lotsjellës, madje nuk kanë munguar edhe konfrontimet mes KFOR-it dhe protestuesve.

Nga përplasjet, janë parë edhe disa ushtarë të lënduar të KFOR-it.

Fillimisht KFOR-i, i ka paralajmëruar protestuesit që të shpërndahen por nuk janë bindur.

Ju po shkaktoni trazira. Po e rrezikoni veten dhe komunitetin tuaj. Largohuni nga zona dhe shkoni në shtëpi – në të kundërtën, KFOR-i do të detyrohet të ndërhyjë”, ishte audio-paralajmërimi i KFOR-it.

 

Të fundit