Flash News

Kosova

Përvjetori i Beslidhjes/ Kurti dhe përfaqësues nga Mali i Zi e Presheva bashkohen në Lezhë: Thirrje për faktorizim

Përvjetori i Beslidhjes/ Kurti dhe përfaqësues nga Mali i Zi e
Foto ilustruese

Me rastin e përvjetorit të 557 të Besëlidhjes së Lezhës, një prej datave më të rëndësishme të historisë sonë, kreu i lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti dhe përfaqësues të shqiptarëve nga Mali i Zi dhe Lugina e Preshevës ishin sot në Lezhë.

Kurti i bëri thirrje popullit shqiptar të bëjë përpjekje për tu faktorizuar, ndërsa tha se “Sot shënojmë përvjetorin e Besëlidhjes së Lezhës. Të veprojnë siç do donin Skënderbeu e rilindësit tanë. Populli shqiptar kudo që është, duhet të faktorizohet dhe të largojë këtë krizë që e ka pllakosur”.

Ata kanë kryer homazhe dhe kanë vendosur kurora në Obeliskun e Besëlidhjes. Nga ana tjetër një reagim 'i vakët' ka ardhur nga politika shqiptare. Vemendja e fokusuar te pandemia dhe vizita e kryeministrit në Bruksel ka zbehur rëndësinë e kësaj dite.

Asnjë prej aktorëve kryesore të politikës nuk shkoi sot në Lezhë. Gjithashtu munguan edhe reagimet në rrjetet sociale, përveç Presidentit Ilir Meta. 

Të fundit