Flash News

Kosova

Takimi në Bruksel për dinarin serb, Bislimi: Dështoi, nuk pres takime të tjera për këtë temë

Takimi në Bruksel për dinarin serb, Bislimi: Dështoi, nuk pres

Kryenegociatori i Kosovës, Besnik Bislimi, duke folur për gazetarët e cilësoi si të dështuar takimin në Bruksel për dinarin serb

Sipas tij, ndërmjetësuesi i bisedimeve, Mirosllav Lajçak, nuk do t’i ftojë më palët, pos nëse ato do të tregoheshin konstruktive.

Ai i bëri këto deklarata pas një takimi trepalësh mes tij dhe kryenegociatorit të Serbisë, Petar Petkoviq, nën ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky rund i ri i bisedimeve ishte vazhdim i përpjekjeve që palët të gjejnë zgjidhje për çështjen e ndalimit të përdorimit të dinarit serb në Kosovë.

Më 1 shkurt, në Kosovë hyri në fuqi rregullorja e re e Bankës Qendrore të Kosovës (BQK) që parasheh euron si monedhën e vetme për kryerjen e pagesave.

 

 

Të fundit