Flash News

Kosova

Tensionet në Veri, kongresmeni Torres kundër Blinken: Kosova një aleat i palëkundur i SHBA-së

Tensionet në Veri, kongresmeni Torres kundër Blinken: Kosova një

Kongresmeni amerikan, Richie Torres është shprehur kundër ndaj Departamentit Amerikan të Shtetit për qëndrimet dhe kritikat që ka mbajtur ndaj Kosovës, pas tensioneve në veri.

Nëpërmjet një postimi në “Twitter”, Torres tha se Kosova është një aleat i palëkundur i SHBA-së, dhe se ishte ndër vendet e para që pranoi refugjatët afganë.

“Kosova është një aleat i palëkundur i SHBA-së. Kur SHBA-së i duheshin shtete për të pranuar refugjatët afganë, Kosova ishte e para dhe ndër të paktat që pranoi. Është zhgënjyese për mua dhe për votuesit e mi shqiptarë të shoh Sekretarin Blinken të sulmojë publikisht një aleat të SHBA-së”, ka shkruar ai, duke rishpërndarë deklaratën e Blinkenit. “Shtetet e Bashkuara të Amerikës dënuan të premten ashpër veprimet e Qeverisë së Kosovës “për të hyrë me forcë në ndërtesat e komunave në veri të Kosovës”.

Të fundit