Flash News

Kosova

U kritikua nga SHBA, Kurti: Ju respektoj, por më ka zgjedhur populli dhe duhet t’i dal për zot

U kritikua nga SHBA, Kurti: Ju respektoj, por më ka zgjedhur populli dhe

Pas kritikave që mori nga Shtete e Bashkuara të Amerikës, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar zyrtarisht.

Ai ka komentuar marrëdhënien e tensionuar me SHBA pas situatës në veri të vendit.

Kurti tha se ka pasur komunikim me ambasadorin amerikan, Jeffrey Hovenier por edhe pse ka respekt për të, ai është zgjedhur nga populli dhe duhet t’i dalë për zot.

Këtij populli unë duhet t’i dal zot, sepse për këtë më kanë sjellë në këtë karrige. Unë kam vlerësimin dhe respektin më të lartë për ambasadorin Hovenier, mund të them në mënyrë fort të veçantë krahasuar edhe me të gjithë ambasadorët e tjerë, por mua më ka votuar populli, nuk më ka emëruar ambasadori. Duhet ta kuptoni këtë gjë, mua më ka votuar populli i Kosovës, populli i Kosovës të voton, populli edhe të heqë. Nuk është emërim kryeministri, kryeministri është zgjedhje e atij që është burim i sovranitetit”, ka thënë Kurti.

Kurti tha se nuk është normale që ai të bjerë dakord me gjithçka që i kërkohet nga ambasadorët.

 “Ka dy vjet që bashkëpunoj me ambasadorët e QUINT-it, atë të BE-së dhe atë amerikan. Nuk pajtohemi çdo herë për gjithçka. Nuk është normale të pajtohemi për gjithçka”, tha Kurti.

Të fundit