Flash News

Kosova

Video/ Të shtrirë në rrugët e Zveçanit, 25 ushtarë të KFOR u lënduan nga përplasjet me serbët

Video/ Të shtrirë në rrugët e Zveçanit, 25

25 ushtarë të KFOR u lënduan nga përplasjet me serbët në Veri të Kosovës.

KFOR ka bërë të ditur se ushtarët janë plagosur në përleshjet mes protestuesve serbë dhe ushtarëve të KFOR-it në Zveçan.  

KFOR bën të ditur se ushtarët e kontingjentit italian dhe hungarez ishin subjekt i sulmeve të paprovokuara dhe kanë marrë disa plagë.

Rreth 25 të plagosur nga kontingjenti shumëkombësh gjatë ndalimit të demonstruesve protestues që ndodhi në komunën e Zveçanit.

Prishtinë, 29 maj 2023. Sot pasdite njësitet e KFOR-it janë dislokuar në 4 komunat e veriut të Kosovës me qëllim të frenimit të demonstratave të dhunshme që ndodhën pasi kryetarët e sapozgjedhur ditëve të fundit tentuan të marrin detyrën.

Duke iu kundërvënë pjesëve më aktive të turmës, disa ushtarë të kontingjentit italian dhe hungarez të KFOR-it ishin objekt i sulmeve të paprovokuara dhe plagëve të marra trauma me thyerje dhe djegie nga shpërthimi i mjeteve ndezëse.

Të trajtuar me kohë nga njësitë mjekësore të KFOR-it, aktualisht janë nën vëzhgim nga personeli mjekësor i cili po vlerëson gjendjen e tyre.

Komandanti i misionit të KFOR-it, gjenerali i divizionit Angelo Michele Ristuccia, personalisht po e përcjell zhvillimin e situatës dhe shpreh ngushëllimin e tij për burrat dhe gratë e misionit të lënduar gjatë përleshjeve.

Ai theksoi se sulmet e paprovokuara ndaj njësive të NATO-s janë të papranueshme dhe KFOR-i do të vazhdojë të përmbushë mandatin e tij në mënyrë të paanshme”, thuhet në reagimin e KFOR.

Të fundit