Flash News

KRYESORE

Duçka hap zyrë për lobingje në 2017-ën/ A lidhet aktiviteti i kësaj kompanie me financimin rus të Bashës?

Duçka hap zyrë për lobingje në 2017-ën/ A lidhet

Të dhëna të reja kanë dalë për Dorian Duçkën, njeriun e afërt të Edi Ramës që shërbeu si lobist së bashku me Agron Nezën për të paguar 225 mijë dollarë ish-agjentin e FBI, Charles McGonigal në mënyrë që të dëmtonte opozitën në Shqipëri.

Duçka, kushëriri i parë i ish-ministres së Ramës, Etilda Gjonajt, ka në pronësi zyrën “Alpha Strategy Consulting”. Ai zorëron 50% të aksioneve, ndërsa gjysmën tjetër e ka bashkëshortja e tij.

Kompania është krijuar në vitin 2017, ndërsa një prej objekteve të veprimtarisë së saj është “shërbime përfaqësimi e lobingu”.

Nisur nga këto të dhëna ngrihen dyshime. Së pari, kujtojmë që ish-kryedemokrati Lulzim Basha akuzohet se përfitoi rreth 500 mijë dollarë nga Rusia në 2017-ën.

Megjithëse Basha, mohoi se forca e politike të cilën drejtonte në 2017, të ketë marrë financime të huaja me burime ruse, revista amerikane “Mother Jones”, raportonte të kundërtën.

Kjo ngre dyshime se krijimi i kompanisë së Duçkës mund të ketë lidhje me financimin e Bashës. Rama tha se Duçka është nëj këshilltar papagesë pranë tij, por ky pohim vështirë të pranohet nga opinion publik.

Duket se interesat kanë qenë më të thella. Vazhdimisht rrjeti i personave të përfshirë në këtë skandal po zgjerohet. Ish-agjenti i FBI, miku i Ramës, Duçkës dhe Agron Nezës ka bashkëpunuar me disa oligarkë rusë.

Duçka hap zyrë për lobingje në 2017-ën/ A lidhet

Të fundit