KRYESORE

McGonigal nuk raportoi takimet me Ramën dhe mori ryshfet, reagon për herë të parë drejtori i FBI-së: Sjellje e papranueshme!

McGonigal nuk raportoi takimet me Ramën dhe mori ryshfet, reagon për

Wray foli publikisht për herë të parë për çështjen kundër Charles McGonigal, një ish-agjent special i ngarkuar me Divizionin e Kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork, i cili u akuzua në një aktakuzë të pambyllur të hënën.

Hetimi dhe arrestimi i një zyrtari të Byrosë Federale të Hetimeve në pension për pastrimin e parave dhe shkeljen e sanksioneve amerikane kundër Rusisë tregon se agjencia mund të kontrollojë veten, tha drejtori i FBI-së, Christopher Wray.

Wray tha se ishin agjentët e FBI-së që "metodikisht dhe profesionalisht" e përpiluan çështjen kundër McGonigal.

"Ajo që unë mendoj se akuzat në këtë rast demonstrojnë është gatishmëria e FBI-së si një organizatë për të hedhur dritë mbi sjelljen që është krejtësisht e papranueshme, duke përfshirë kur ndodh nga një prej njerëzve tanë, dhe për t'i mbajtur ata njerëz përgjegjës," tha Wray  gazetarëve në Uashington të premten, i cili po përballet me kritika për rastin, veçanërisht nga ligjvënësit konservatorë të cilët tashmë janë zotuar ta hetojnë atë dhe FBI-në.

"Ne po flasim për një djalë që është larguar nga FBI për më shumë se katër vjet tani," tha Wray. “Është FBI ajo që nisi këtë hetim. Është FBI-ja dhe agjentët tanë që me përpikëri dhe metodikë e bashkuan çështjen kundër tij. Dhe është FBI.”

Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland gjithashtu komentoi, duke thënë se çdo punonjës federal bën një betim për të mbështetur Kushtetutën e SHBA dhe për të kryer me besnikëri detyrat e zyrave të tyre.

“Ne e marrim këtë betim seriozisht dhe do të sigurohemi që kushdo që nuk e përmbush atë betim të mbajw përgjegjësi”, u tha Garland gazetarëve.

McGonigal përballet me disa akuza, pasi dyshohet se ka punuar me oligarkun rus Oleg Deripaska, në këmbim të pagesave të fshehura. McGonigal u deklarua i pafajshëm në gjykatën federale të Manhatanit dhe u lirua me një garanci prej 500,000 dollarësh.

Si agjent i posaçëm i ngarkuar, McGonigal mbante një leje të sigurisë kombëtare dhe ishte përgjegjës për mbikëqyrjen e kundërzbulimit dhe çështjet e sigurisë kombëtare. Kjo përfshinte pjesëmarrjen në hetimet sekrete të oligarkëve rusë, duke përfshirë Deripaska, sipas prokurorëve. Ai doli në pension në 2018.

Të fundit