Flash News

KRYESORE

Përgjimet me Diabolik për “Zotin e Drogës”, si ‘u fundos’ zëvendës ministri italian nga Elvis Demçe?

Përgjimet me Diabolik për “Zotin e Drogës”, si

“Unë jam Zoti. Kur flas është Gjykata e Lartë. Unë jam kriminel brenda. Edhe me 100 milionë me kostum e kravatë, prapë jam i ndaluar, rri brenda. Unë kurrë nuk do të dija të jetoja dhe të mendoja si një i krishterë i mirë.”

Ky është Elvis Demçe, krimineli, lirimi i të cilit gëzoi Paolo Signorellin, zëvendësin e ministrit Francesco Lollobrigida. Në një bisedë me një trafikant droge të kalibrit të Fabrizio "Diabolik" Piscitelli dëgjohet teksa zëvendësi i ministrit, përgëzon lirimin e Elvis Demçes.

"Por ata e shfajësojnë Elvisin? Fantastike, hajde,” thotë shefi aktual i zyrës së shtypit të kunatit të kryeministrit Giorgia Meloni në vitin 2018, i cili tashmë është dorëhequr.

Mes ambienteve të Curva Nord, si në sallat e gjyqit, tashmë dihej se kush ishte bosi shqiptar. E dinin në Olimpico, kur ai doli në fushë me Piscitellin dhe kriminelin Arben Zogu.

Në të dhënat e Antimafias ka dënime, tentativa për vrasje, zhvatje, kërcënime, dërgesa droge, armë të drejtuara në kokë dhe grindje për kontrollin e shesheve të trafikut të drogës në periferi të Romës. Ka edhe tentativa për t'u hakmarrë për Diabolik pas vrasjes së 7 gushtit 2019, në Parco degli Acquedotti.

Por për të kuptuar se kush është në të vërtetë Elvis Demçe, duhet të shohim klanet shqiptare në kryeqytet, kriminelët e ardhur nga Lindja dhe janë gjithmonë të lidhur me galaktikën e zezë dhe skajet ultras.

“Unë njoh disa të këqij. Ata janë fëmijë të shqiptarëve që kanë punuar këtu dhe prandaj e njohin mirë gjuhën, e njohin mirë zonën. Dhe më pas në krahasim me botën e nëndheshme romake ata janë të këqij”, tregon në një përgjim një trafikant i kalibrit të Massimo Carminati, i njohur si “mbreti i Romës”.

Sepse tashmë në atë kohë, sipas njoftimeve të policisë financiare dhe karabinierëve, Demçe ishte dikush në botën e krimit. Ai ishte truproja, së bashku me Dorian Petokun, i themeluesit të mafies lindore në Romë, Arben Zogu. Kur bosi nga Lexie u arrestua në 2015, Elvis Demçe, i cili duhet ta kishte pasuar, ishte jashtë fotos, edhe pas hekurave, sepse ai u akuzua për vrasjen e Federico Di Meo në Velletri në vitin 2013.

Elvisi do të shpallet i pafajshëm në Apel, por fakti mbetet se ai nuk është gati për trashëgimi. Do të kalojnë disa vite më vonë, në moshën 36-vjeçare, kur të bëhet sërish i lirë, i uritur, i keq, me aftësi logjistike dhe kontaktet e duhura. “Perëndia”, “Spartaku”, “Perseu”, “Cezari”, në varësi të emrave të ndryshëm dhe elokuent që adopton.

Ata që e njohin tani po e zbulojnë falë përgjimeve të zbuluara nga Repubblica , duke u gëzuar, përfshirë edhe zëdhënësin e ministrit. "Doli ISIS", njofton ai.

Në mungesë të tij, sheshet e trafikut të drogës u morën nga Ermal Arapaj, një shqiptar si ai dhe drejtues i një organizate tjetër shumë të respektuar. Por Elvis Demçe synon “të rimarrë menjëherë qarkun e tij të marrëdhënieve kriminale për të rimarrë kontrollin dhe dominimin në qendrat e trafikut të drogës në kryeqytet dhe provincë (Velletri dhe Acilia)”, shkruajnë magjistratët.

Elvisi tenton të eliminojë rivalin e tij Arapaj. Ai synon të vrasë dy magjistratë romakë, edhe nëse kjo do të thotë t'i vrasë ata sapo të dalin nga gjykata në Piazzale Clodio. Ai ka kontakte me Kolumbinë, Marokun dhe Ekuadorin. Dhe ai është i armatosur deri në dhëmbë. Ai punon me "ndrangheta, bisedon me elitën ushtarake marokene dhe me "trashëgimtarët e Pablos, ata janë ata të kartelit Medelin". "Ata që kontrollojnë luftën guerile në Amazon", thotë ai. E megjithatë për Elvisin, paratë nuk janë". Për çdo gjë Dimensioni kriminal, për të, është një dimension ekzistencial: nuk është si "ata burrat e vegjël, jetojnë që kalojnë nëpër këtë tokë për të sahatuar dhe për të konsumuar ajrin".

Me Elvisin, Roma është e përmbytur me tonelata kokaine dhe tym, të cilat kthehen në paleta parash. Por, saktësisht, pasuria nuk mjafton. Ai ka nevojë për gjak. Ai përpiqet më kot të vrasë Arapaj uzurpatorin. Por nuk i japin kohë. Ai arrestohet. Dhe, disa muaj më vonë, Europol arrin të marrë në dorë një server të quajtur "Sky Ecc" i cili përmban bisedat e koduara të 170 mijë kriminelëve të bindur se mund të flasin lirshëm.

Të fundit