NDËRKOMBËTARE

Mbyllje biznesesh, kufizim lëvizjesh...Masat e reja që po zbatohen në Evropë nga vala e dytë covid-19

Mbyllje biznesesh, kufizim lëvizjesh...Masat e reja që po zbatohen

Masa të reja për të ndaluar përhapjen e covid-19 po ndërmerren në të gjithë Evropën, ndërsa kontinenti lufton me një valë të dytë.

Italia 

Një mori kufizimesh të reja hynë në fuqi në Itali të hënën, një ditë pasi u njoftua nga kryeministri Giuseppe Conte.

Restorantet tani duhet të shfaqin kapacitetin e tyre maksimal jashtë, dhe të mbyllin dyert deri në mesnatë, ndërsa baret do të duhet të mbyllen në orën 18:00.

Kompanitë e sektorit privat inkurajohen të ndjekin sektorin publik në rritjen e numrit të punonjësve që punojnë nga shtëpia, ndërsa festivalet lokale do të ndalohen së bashku me sportet amatore.

Italia regjistroi 11.705 raste të reja të dielën.

Ajo tashmë ka vendosur masa shtesë në rajonin verior të Lombardisë, ku shpërthimi evropian filloi në fund të shkurtit. Këtu shitja dhe shërbimi i alkoolit në bare është i kufizuar dhe sportet tashmë ishin ndaluar.

Franca

Franca raportoi një numër të ri rekord të rasteve në 24 orë të shtunën, me 32,427 sipas agjencisë së shëndetit publik.

Në Paris dhe tetë qytete të tjera franceze, restorantet, baret, kinematë dhe institucionet e tjera po detyrohen të mbyllen jo më vonë se ora 21:00 në përpjekje për të zvogëluar kontaktet midis njerëzve. Vendi po vendos 12,000 oficerë policie shtesë për të zbatuar rregullat e reja.

Uells

Uellsi ka njoftuar një bllokim të rreptë, 17-ditor të hënën. Lejohen vetëm punëtorë në disa sektorë dhe ata që nuk mund të punojnë nga shtëpia.

Të gjitha dyqanet jo-thelbësore me pakicë, shërbimet e kohës së lirë, restorantet, pub-et dhe kafenetë do të mbyllen.

Angli

Qytetet e nivelit 2 si Londra dhe York ishin subjekt i një ndalimi të shoqërimit me njerëz nga familje të tjera, ndërsa qarku i Lancashire u bashkua me Liverpoolin në nivelin e 3 me kufizimet më të rrepta.

Ndër të tjera, kjo do të thotë që pub-et janë mbyllur dhe shoqërimi me të tjerët është i ndaluar edhe në në natyrë.

Irlanda e Veriut

Në Irlandën e Veriut një bllokim i zgjatur katër javë hyri në fuqi të Premten. Të gjitha pub-et dhe restorantet duhet të mbyllen me përjashtim të shërbimeve të transportit, dhe shkollat ​​do të mbyllen për dy javë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se njësitë e kujdesit intensiv në një numër qytetesh evropiane mund të arrijnë kapacitetin maksimal në javët e ardhshme nëse numri i infeksioneve nuk ngadalësohet.

Belgjikë

Baret, kafenetë dhe restorantet janë të mbyllura në Belgjikë nga e hëna për një muaj.

Ekziston edhe një shtetrrethim mes mesnatës dhe 5 të mëngjesit, ndërsa autoritetet do të bëjnë një vlerësim të masave pas dy javësh.

Belgjika tani ka regjistruar 222,253 raste të koronavirusit - më shumë se dyfishi i shifrës nga vetëm një muaj më parë.

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, njoftoi të hënën se nga e premtja tubimet private do të kufizohen në gjashtë persona brenda dhe 12 persona jashtë.

Gjithashtu ngjarje profesionale të tilla si ndeshje futbolli dhe opera do të kërkojnë vende të caktuara dhe maska-veshur, me një maksimum prej 1.000 personash brenda dhe 1.500 jashtë.

Vendi aktualisht po sheh infeksionet e tij më të larta ditore që nga fillimi i pandemisë, me kulme deri në 1,750 në ditë.

Mbajtja e maskave është e detyrueshme nga e hëna në vende të mbyllura publike në të gjithë Zvicrën.

Gjermania, e cila u vlerësua gjerësisht për ngadalësimin e shpejtë të përhapjes së virusit kur shpërtheu për herë të parë pandemia, ka parë rritje të shpejtë të numrave në ditët e fundit.

Gjermani

Ashtu si shumica e vendeve, Gjermania ka qenë duke u ndeshur me mënyrën e mbajtjes së shkollave dhe bizneseve të hapura ndërsa përpiqet të parandalojë njerëzit që të vijnë në kontakt të ngushtë me njëri-tjetrin.

Gjermania ka regjistruar gjithsej 356.387 raste koronavirus dhe një vdekje relativisht të ulët 9,767.

Kancelarja Angela Merkel u bëri thirrje njerëzve që të bashkohen ashtu si bënë në pranverë për të ngadalësuar përhapjen e COVID-19.

Republika Çeke

Në Republikën Çeke, numri i infeksioneve të reja tejkaloi 10,000 për herë të parë, duke u rritur në 11,105 të Premten, tha Ministria e Shëndetësisë. Vendi tani ka regjistruar gjithsej 160,112 raste, përfshirë 1,283 vdekje.

Pavarësisht masave të reja kufizuese për të ngadalësuar valën, Ministri i Shëndetësisë Roman Prymula tha se ai ende pret një rritje të atyre që rezultojnë pozitivë për rreth dy javë. Përkthyer nga Euronews

Ditari politik

Të fundit