NDËRKOMBËTARE

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■  Letër e hapur për Amerikën, 780 ish-nëpunës publikë pro ‘Joe Biden për president’, mes firmëtarëve Madelein  Albright dhe ish-Ambasadori në Tiranë, Alexander Arvizu. 

■ Irlanda u bë vendi i parë europian që rivendos një bllokim kombëtar, i cili do të fillojë sot për një periudhë prej gjashtë javësh. Njerëzit do të nxiten të qëndrojnë në shtëpi dhe të gjitha dyqanet jo-thelbësore do të mbyllen.

■ Vaksinat kineze janë administruar në 60,000 njerëz në prova klinike në të gjithë botën, tha një zyrtar i lartë kinez. Ai tha se askush nuk kishte provuar reagime serioze anësore.

■ Një rritje e tretë e infeksioneve të koronavirusit, e cila kërcënon të jetë më e keqja e pandemisë deri më tani, ka kapur fort në pjesën më të madhe të Shteteve të Bashkuara. Totali ditor i rasteve mund të kalojë së shpejti 75,687, një rekord i vendosur në korrik.

■ Qiproja dhe Malta do të përballen me ndëshkime të Bashkimit Europian nëse nuk braktisin programet fitimprurëse që shesin pasaporta të huajve. Të dy kombet kanë një histori të ndërtimit të sistemeve të errëta bankare që janë përdorur për qëllime të paligjshme, veçanërisht nga miliarderë rusë dhe aziatikë.

■ Shpikësi danez i dënuar për vrasjen e gazetarit Kim Wall në bordin e nëndetëses së tij të bërë në Kopenhagen në vitin 2017 u arratis për pak kohë nga burgu të martën. Ai mori peng një anëtar të stafit, por u arrestua pak kohë më vonë.

■ Në vizitën e parë zyrtare të Emirateve të Bashkuara Arabe në Izrael që kur vendet normalizuan marrëdhëniet, diplomatët e Emirateve ranë dakord të lehtësojnë udhëtimin dhe të azhurnojnë pikat e kontrollit të Bregut Perëndimor. Palestinezët e kanë quajtur aleancën pëlqim të heshtur për pushtimin izraelit.

■ Presidenti Trump dhe ish zv/presidenti Joe Biden do të përballen të enjten për herë të fundit para 3 nëntorit. Këtë herë, mikrofonët e tyre do të mbyllen për pjesë të debatit për të shmangur ndërprerjet si ato nga Trump nga takimi i parë.  

Ditari politik

Të fundit