Flash News

OPINEWS

"Mamica do na ngjethë mishtë", ironia e Gjekmarkajt: Ahengu qeveritar me protagonist Babon do ja bëj bam në Milano

"Mamica do na ngjethë mishtë", ironia e Gjekmarkajt: Ahengu

Nga Agron Gjekmarkaj

Lajmi se ahengu qeveritar me protagonist Babo-qeverinë të diele do ja bëj bam në Milano zgjoi një sërë kërsherishë po më shumë se ato zhvilloi rubinetin e xhelozive!

Vërtete në Athinë këndoi Noisi po brenda mazhorances ka plot vasha e djem zë qëruar që mund t’ja marrin vetë në kryeqendren lombarde. Njëzëri thanë që nuk është koha të dukemi modern e me the e të thashë se emigrantet janë nostalgjik ata kanë nevojë per zulmen popullore! Këtë mendim e shfaqi vetë Ulsiu por u keqyr vënger nga ndonjë! U konsiderua si propozim që ti pritej rruga ndonjë performance xhaz nga Mamica dhe Mimi di Puccini të cilat perloten të madh e të vogel në 60 vjetorin e Çuçit.


Megjithëse nuk dihet në Mamica do na ngjethë mishtë me ndonjë fjalim tjeter a me këngen “ triste domenica” njerzia po vershon per ta degjuar?!.

Tezja dhe Antoneta Dhima mbështeten fort variantin e Ulsisë. Aty  për aty u kolliten nja dy a tri herë dhe ja ndezen  një potpurie të shoqëruar me valle ku dukej qartë si fitili i kandilit rinor nuk ishte fikur. Oshënaria e delikatesa madhe ngjyen vetë Dilon i cili ka parë shumë në jetë!

Duhet një balancim jug-veri tha Arben Pellumbi, kam dëgjuar se Rakip Suli ja terezit çiftelisë si ashik, nuk është keq të ftohet ai!

Ismet Beqiri tundte kokën në mënyre enigmatike. Dukej më afer mohimit se pohimit. Unë nuk jam per xhingla mingla dhe dëngla lirike. Aty duhet të buçasin kënget për jeten e re që gezojmë sot, planet pesevjeçare, hajrin e bereqetin, në drejtimin e Babos, për sukseset, sesi nxorri revolen  ne OKB kunder ruseve , si e rriti me 180% planin e emigranteve, e thagma si këto jo gjepura! Bujari i Lushnjës u ngrit në këmbë dhe duartrokiti.

Kur gjakrat po ndizeshin u afrua Etilda me nderoje shprehu një mendim, të cilin e nisi në formen e dilemes ,” po sikur te ketë dhe recitime herë pas here, poezi qe mund ti interpretoj vete dhe prozën gjeneral Kollçaku?!

Hë si thoni dhe një buzeqeshje e ëmbel ra mbi atë qoshe! Jo moj çupë tha Nasipi hijërënde , ç’janë keto ne se kemi konkurs i talenteve të reja atë por platforme elektorale! Gjenerali une jam i kesaj dhe beri gishtin si çark pushke, po vene punet per dreq qekur gjeneralet trajtohen si aktor. Po ja ky Klosi e ka zërin si Boçeli dhe i ngjet tha Laerti , le te kendojë “o sole mio” qe nënkupton “ o Babo mio” është meraforë e gjetur, se edhe në aktivitet ku merr pjese Papa ka këngetarë!

Po të jetë ashtu Braçe e ka zërin më të imet u hodh Ermua. Damua i bie kitarres dhe i qan kënget e Elton Xhonit  vuri re Klevis Xhoxhi. Jo jo duhen gjera kombetare nenvizoi Çyrbja, më mirë Nikoqiri me repertorin e “Lires” së Korçes dhe Eni Xake me mandoline. Xhemali si prej Tirone  u ndie pak i anashkaluar. Të vijë tha Bela me gjergjef e të kendojë “ku ka si tirona mi lale?”. Hëm edhe tironë edhe lal ka diçka që nuk shkon u ngrys Xhafa! Nderkohë që grupi parlamentar po rreshqiste në kaosin e diskutimeve po vinte ora me shku drejt Rinasit ku të gjithë duhej të rëndin me ilaka, kusherinj, shokë, gjind nga bashkitë se nuk bëhet shaka!

Boll mi pime bira po iken avioni mi po iken avioni mi tha Braçe dhe te gjithë vrapuan. Në balonë i harruan punet e ahengut dhe filloi shqetesimi i organizmit. Më i ngrysuri ishe Subashi i Fierit. I zymtë me çehren e një ariu polar nuk pipetinte. Ç’ke i thanë ?! Pasi i lodhi me heshtje të gjate, ndihem si jetim pa Taon verejti. E dyta më është ngarkuar një detyre delikate. Nga ziafeti i Athines nxorrem mesime. Nuk vumë tualete perreth dhe njerzia piu birrë shumë dhe janë ankuar grekerit për dozat e amonjakut që që lame atje dhe pirgjet me mezera. Tani më është kerkuar mua ta rrethoj sallen me portative. Ky është besim i madh e inkurajoji Lavdrim Krashi.

Nuk mbaron me kaq foli ai mendueshem. Duhet pas mitingut të bëj edhe nje raport mbi aromat në ishin produkt gezimi apo merzie si tek “perendori i fundit” ku shendeti i tij matej me profumin e “mezese”! Kjo është risi tha Shalsi po kaq  sterhollim e  besim i madh me xhelozi të dukshme që atë fat se pat ai.

Po për të ngrënë si do i bëhet? Po nuk vuhet per këtë në Itali dhe Blerina aty ka plot vere , djathera proshutë!! Çuçi deri askohe nuk kishte folur por aty befas ngriti zërin. Jo tha do vijne ca kamione nen udheheqjen e Gonxhes me veze të ziera, djathë me erë, te regjme, ca ullinj Lukove, ndoj pike raki qe Babo rastesisht te ulet gju me gju pas fjalimit dhe ta vere theksin tek kombetarja.

Po per fjlaimin e Babos ka ndonjë lajm pyeti Evis Kushi e sapo dale nga e shkuara?!

Ai është surprize u gjegj Etjeni por beri te informuarin po ndryshe nga Athina do të levdoje Melonin, Italine por edhe mundin e djersen e emigranteve , kritikat do ti ketë me pikatore dhe tolerancë!Do kete  citime nga letersia , nga “vidi vidi pellumbeshe e Ali Asllanit” pyeti Vullnet Sina se edhe une jam shume i apasionuar ? Ehe ehe do kete se Babo vjen nga letersia dhe leterisa lind nga Babua dhe Pranvera Resuli.

Majkua rrinte i heshtur me nje pale rroba allafrenga te shekullit të 18. U bënë të gjithe kurioze. Po ja tha meqënese nuk i shkoi më mendje të me vinte në skene ne Greqi meqenese ngjaj me Kollokotronin per te thene qe ja Kolë Kotrova ishte kusheri i Pandit shih sa ngjajne, me veshi si Kontin Kavur per t’u treguaj italianeve qe i kemi ca lidhje historike dhe une si sternip i tij!

Të fundit