Flash News

POLITIKOFF

10 rastet kur mbretërorët dërguan mesazhe të koduara përmes veshjes së tyre

10 rastet kur mbretërorët dërguan mesazhe të koduara

Shumica e njerëzve e dinë se kush janë anëtarët e familjes Windsor (e njohur më mirë si monarkia e Mbretërisë së Bashkuar). Pothuajse të gjithë ne gjithashtu e dimë se si duken gjithmonë shumë elegant. Sidoqoftë, jo të gjithë e dinë që rrobat janë një nga mënyrat më efektive që mbretërorët kanë për të dërguar një mesazh delikat.

Homazhe, mesazhe sekrete, madje dhe kritika: gjithçka mund të qëndrojë pas zgjedhjes së një ngjyre ose modelit të një fustani.

Lady Di e veshi këtë fustan për të çliruar veten

10 rastet kur mbretërorët dërguan mesazhe të koduara

Në qershor 1994, Princesha Diana u shfaq në një event e veshur me një fustan që theu etikën mbretërore. Fustani mbi gju dhe shpatullat që ekspozohshin. Po atë ditë, Princi Charles dha një intervistë ku bëri publik faktin se kishte pasur një lidhje me Camilla Parker Boëles. Por veshja spektakolare e Princeshës Diana tërhoqi të gjithë vëmendjen dhe e bëri atë  të jetë në shumicën e kopertinave të revistave në të gjithë botën.

Kate Middleton kujton Princeshë Dianën

10 rastet kur mbretërorët dërguan mesazhe të koduara

Viti 2017 shënoi 20 vjetorin e vdekjes tragjike të Lady Di. Kate i bëri asaj një nderim duke veshur një fustan të bukur me një model lulëkuqe. Kjo lule përdoret për të kujtuar ata që nuk jetojnë më. Është një simbol i respektit, shërbimit ndaj shtetit dhe sakrificës në të gjithë Anglinë

10 rastet kur mbretërorët dërguan mesazhe të koduara

Por ky nuk ishte homazhi i vetëm që ajo i bëri Lady Diana. Kur u martua, Kate mbajti në duar një buqetë të bukur. Midis luleve ishin zambakët e luginës, duke simbolizuar kthimin e lumturisë. Shumë vite më parë, familja mbretërore (dhe adhuruesit e tyre në të gjithë botën) humbën gëzimin me vdekjen e Princeshës së Wellsit. Ky do të jetë titulli që Kate do të marrë kur Princi Charles të ngjitet në fron.

Çanta e Princeshë Beatrice-s

10 rastet kur mbretërorët dërguan mesazhe të koduara

Princesha Beatrice është kushërira e William-it dhe Harry-t. Në vitin 2018, ajo u shfaq në një event hipizimi dhe të gjithë u shokuan për shkak të një sendi të thjeshtë që ajo mbante me vete. Në çantën e saj, mund të shihje një parullë që thoshte: "Ji  i qetë, ji i mirë". Kjo është motoja e një fushate anti-ngacmimi në të cilën ajo merr pjesë. Gjatë një interviste me revistën Vogue, ajo rrëfeu se dinte shumë për këtë çështje sepse e ka kaluar jetën e saj nën vëzhgimin e publikut, siç kanë bërë shumë të tjerë të famshëm.

Princesha Beatrice është kushërira e William dhe Harry. Në vitin 2018, ajo u shfaq në një ngjarje hipizimi dhe të gjithë u shokuan për shkak të një sendi të thjeshtë që ajo mbante me vete. Në çantën e saj, mund të shihje një parullë që thoshte: "Ji i ftohtë, ji i mirë". Kjo është motoja e një fushate anti-ngacmimi në të cilën ajo merr pjesë. Gjatë një interviste me revistën Vogue, ajo rrëfeu se dinte shumë për këtë çështje sepse e ka kaluar jetën e saj nën vëzhgimin e publikut, siç kanë bërë shumë të tjerë të famshëm.

George i vogël vesh gjithmonë pantallona të shkurtra

10 rastet kur mbretërorët dërguan mesazhe të koduara

Kurdoherë që Princi i vogël George shfaqet në publik, ai gjithmonë mban pantallona të shkurtra. Në shumë shoqëri, pantallonat e gjata vishen ekskluzivisht nga të rriturit. Veshja e pantallonave, për një djalë të vogël, konsiderohet të jetë shumë e klasës së mesme dhe shumë periferike. Le të kemi parasysh se George i vogël një ditë do të jetë mbreti i Anglisë. Por vetëm në rast se e harroni, veshja e tij është një kujtesë e rolit të tij në shoqëri.

10 rastet kur mbretërorët dërguan mesazhe të koduara

Kjo, është një traditë e kahershme familjare. Kur ishin të rinj, Ëilliam dhe Harry vishnin gjithashtu pantallona të shkurtra. Dhe nëse shkojmë edhe më larg në kohë, mund të shohim se ishte e njëjta gjë për Princin Charles.

Sarah Ferguson mbante të njëjtën çantë si nëna e saj

10 rastet kur mbretërorët dërguan mesazhe të koduara

Ish-gruaja e Princit Andrew është e njohur për sensin e saj të mprehtë të modës dhe shijen e stilit të lartë kur bëhet fjalë për zgjedhjen e veshjeve. Kur vajza e saj, Princesha Eugenie, u martua në 2018, ajo mori pjesë në dasmë e veshur me një fustan të bukur jeshil. Një detaj tepër prekës ishte se ajo gjithashtu kishte të njëjtën çantë që nëna e saj kishte veshur në dasmën e saj në 1986.

Princi Charles dhe fustanet e tij

10 rastet kur mbretërorët dërguan mesazhe të koduara

Një nga përgjegjësitë më të rëndësishme që mban familja mbretërore është të jesh simbol i një Mbretërie të Bashkuar të begatë dhe të unifikuar. Ata nuk përfaqësojnë vetëm Anglinë, por bashkimin e 4 vendeve. Kështu që Princi Charles sigurohet që të veshë një fustan sa herë që udhëton në Skoci. Kjo veshje tradicionale për burra shërben si një kujtesë për skocezët se familja mbretërore është pjesë e kulturës skoceze dhe e merr atë parasysh po aq sa çdo traditë tjetër nga pjesa tjetër e Mbretërisë së Bashkuar. Mbi të gjitha, edhe mbretërit kanë tituj të ndryshëm fisnikërie skoceze.

Kostumi i Harry-t në dasmën e tij

10 rastet kur mbretërorët dërguan mesazhe të koduara

Kur Harry u martua me Meghan Markle, atij iu desh të kërkonte leje speciale nga Mbretëresha Elizabeth II për të veshur uniformën e tij ushtarake në ditën e dasmës së tij. Uniforma e ushtrisë mban medaljet dhe dekorimet ushtarake që ai fitoi gjatë 10 viteve të shërbimit. Harry mban gradën e Kapitenit të Përgjithshëm të Marinsave Mbretërore dhe mban me krenari të veçantë Yllin e Kryqit të Kryqit të Madh të Urdhrit Mbretëror Viktorian që fitoi për punën e tij në përfaqësimin e Mbretëreshës në Britani dhe jashtë saj (që këto tituj ju hoqën para disa ditëve nga Mbretëresha).

Mbretëresha gjithmonë mban ngjyra të ndritshme

10 rastet kur mbretërorët dërguan mesazhe të koduara

Mbretëresha Elizabeth II tërheq vëmendjen dhe njerëz kudo që shkon. Kjo është arsyeja pse ajo gjithmonë sigurohet që të veshë ngjyra të ndritshme si jeshile, rozë ose vjollcë. Ajo ndonjëherë madje vesh neon! Në atë mënyrë, ajo do të shquhet në mënyrë që të gjithë ta shohin, pavarësisht sa larg janë prej saj. Njerëzit atëherë do të jenë në gjendje të thonë: "Unë pashë Mbretëreshën".

Kate, Meghan dhe Mbretëresha veshën të njëjtën ngjyrë për të treguar se të gjithë shkojnë mirë

10 rastet kur mbretërorët dërguan mesazhe të koduara

Në vitin 2020, bota u trondit kur Harry dhe Meghan njoftuan se do të largoheshin nga roli i tyre si anëtarë të vjetër të Familjes Mbretërore Britanike. Pastaj, ndodhi diçka e pazakontë. Së pari, Meghan Markle u pa e veshur me ngjyrë kafe. Pastaj, Mbretëresha, e cila më parë thamë se ngurronte të vishte rroba me nuanca konvencionale si ngjyrë bezhë ose pastel, veshi një pallto camel dhe një kapelë që i shkonte këtyre ngjyrave. Dhe së fundmi, Kate Middleton bëri të njëjtën gjë. Disa njerëz thonë se kjo ishte një mënyrë për t'i treguar botës mbështetjen e tyre për çiftin e ri pas një vendimi kaq të vështirë.

Mbretëresha përdor çantën e saj për t'i dhënë fund bisedave që nuk dëshiron të bëjë

10 rastet kur mbretërorët dërguan mesazhe të koduara

Mbretëresha është gjithmonë duke takuar njerëz të rinj nga të gjitha sferat e jetës. Por si e përfundon ajo një bisedë kur është e lodhur, pa ofenduar askënd? Ajo thjesht duhet të përdorë çantën e saj. Në të vërtetë është një mënyrë shumë efikase për të dërguar një mesazh pa e vërejtur askush. Ajo e përdor atë për të kërkuar që ndihmësit e saj t'i afrohen asaj me ndonjë justifikim.

  • Nëse ajo është ulur në tavolinë dhe çanta është vetëm në dysheme, kjo do të thotë që ajo dëshiron që vakti të përfundojë menjëherë.
  • Nëse ajo e vendos çantën në tryezë, kjo do të thotë që ajo dëshiron që gjithçka të mbarojë brenda 5 minutash.
  • Nëse ajo është në këmbë dhe e kalon çantën nga krahu i saj i majtë në të djathtë të saj, ajo dëshiron që dikush të vijë për ta ndërprerë dhe për të larguar personin që po flet me të.

Ditari politik

Të fundit