Flash News

POLITIKOFF

4 ushqime dhe pije të dobishme për t’i provuar kur jeni të dehidratuar

4 ushqime dhe pije të dobishme për t’i provuar kur jeni të

Etja është një sinjal që nuk duhet ta neglizhoni. Kjo do të thotë që kur të ndjeheni të etur, ju tashmë mund të jeni të paktën pak i dehidruar.

Dehidrimi vjen nga humbja e më shumë lëngjeve sesa po merrni. Shumë gjëra mund të bëjnë që ju të dehidratoheni, duke përfshirë vapën, ilaçet, çrregullimet e tretjes dhe mbingarkesën. Ju mund të ndjeni gjendje të fikëti, të trullosur, të etur, të lodhur ose të keni një gojë të thatë ose probleme në fokusim.

Për fat të mirë, ka më shumë mënyra sesa vetëm uji ''për të shpëtuar''. Në fakt, disa ushqime dhe pije mund t'ju ndihmojnë të rehidratoheni.

Ky artikull sugjeron 4 mundësi të shkëlqyera.

Ujë kokosi

Kur jeni i dehidratuar, trupi juaj ka nevojë për më shumë sesa lëngje për të rifituar ekuilibrin e tij. Në shumicën e rasteve, gjithashtu duhet të plotësoni elektrolitet që kanë humbur në lëngje nga trupi, të tilla si djersa dhe urina.

Elektrolitet janë minerale që trupit tuaj i nevojiten për funksione të rëndësishme, të tilla si ekuilibri i duhur i lëngjeve dhe mbajtja e rrahjes së zemrës në një ritëm të rregullt. Disa nga më të zakonshmet janë:

natriumi

kalciumi

magnez

kalium

Uji i kokosit është i shkëlqyeshëm për t’u pirë kur jeni i dehidruar, pasi siguron ujë shumë të nevojshëm dhe furnizon elektrolite dhe disa karbohidrate. Mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin e ngërçeve të muskujve.

Gjellët dhe suprat

Ashtu si uji i kokosit, suprat dhe gjellët japin përmbajtje të lartë të ujit dhe elektrolite. Ky kombinim është thelbësor në hidratim.

Për më tepër, lëngu i kockave dhe supave të tjera me proteina shtazore përveç kësaj sigurojnë kolagjen. Kjo është një proteinë e marrë nga kafshët e rëndësishme për nyjet e shëndetshme, e cila mund të jetë veçanërisht e rëndësishme nëse dehidratimi juaj është për shkak të mbingarkesës.

Nëse jeni duke bërë supë kockash në shtëpi, mbani në mend se gatimi i tij për më shumë se 8 orë rrit përmbajtjen e kalciumit dhe magnezit. Këto minerale janë përkatësisht të rëndësishme për kockat dhe muskujt.

Një racion prej 1 filxhani (237 ml) lëng mishi kockash viçi, për shembull, përmban këto elektrolite:

Fosfor: 6% e DV

Kalium: 9% e DV

Natrium: 21% e DV

Ndërsa natriumi është një elektrolit i rëndësishëm për t’u rimbushur kur jeni të dehidrutuar, konsumimi i tepërt i shoqërohet me probleme të zemrës dhe presionit të lartë të gjakut. Ekspertët këshillojnë që të kufizoni marrjen e natriumit në 1,500–2,300 mg në ditë.

Shalqi, mjaltë dhe pjepra të tjerë

Frutat dhe perimet kanë një përmbajtje të lartë uji dhe mund të jenë një mundësi e shkëlqyeshme për t'ju mbajtur të hidratuar. Kjo është veçanërisht e vërtetë me frutat si shalqiri, mjalti dhe pjepri. Këto të gjitha kanë një përmbajtje shumë të lartë të ujit, duke i bërë ato zgjedhje yjore kur jeni të dehidruar.

Një pjatë me 1 filxhan (152 gram) shalqi të papërpunuar, të prerë në kubikë, për shembull, është gati 92% (139 mL) ujë. Ruajtja e pjeprit në frigorifer mund t'ju ndihmojë të qetësoheni nëse dehidratimi juaj ka ardhur nga nxehtësia.

"Smoothies"

'Smoothies' janë një mënyrë shumë e personalizuar për të marrë më shumë lëngje kur dehidratoheni. Këto zakonisht marrin një bazë të lëngshme, si qumështi, lëngu ose çaji i ftohtë i pa ëmbëlsuar, plus një grusht frutash dhe perimesh, dhe nganjëherë kos për proteina të shtuara. Ju gjithashtu mund të përdorni qumështra me bazë bimore ose pluhurat e proteinave në vend të qumështit.

Përshtati në shqip: Politiko/ Burimi: Healthline

Të fundit