Flash News

POLITIKOFF

Aktorja turke del kundër Erdoganit pas fitores: Një tjetër skllav i humbur nga Perëndimi

Aktorja turke del kundër Erdoganit pas fitores: Një tjetër skllav

Me një diferencë prej dy milionë votash dhe një përqindje prej 52,15% kundrejt 47,85% të Kemal Kilicdaroglu, Rexhep Tajip Erdogan u shpall presidenti i 13-të i Turqisë. Megjithatë, përballjet dhe polemikat e ashpra nuk u kufizuan vetëm në brendësi të vendit fqinj, por kaluan edhe jashtë kufijve dhe konkretisht në Kanë ku mbahet Festivali. Aktorja 37-vjeçare turke, Merve Dizdar, e cila fitoi çmimin për rolin e parë femër për interpretimin e saj në filmin “Dry Grasses”, vendosi të bëjë një deklaratë me përmbajtje feministe.

“Personazhi i Nurait që unë luaj në film është një grua që lufton për bindjet e saj dhe vetë ekzistencën e saj dhe ajo e paguan shtrenjtë për këtë. Më është dashur të punoj për një kohë të gjatë për ta njohur Nurain dhe për ta kuptuar. Fatkeqësisht, të jesh grua në zonën gjeografike ku jetoj, kërkon që edhe ti të ndash ndjenjat e Nurait, që nga dita e parë që ke ardhur në botë. Meqenëse qëllimi im ishte të forcoja luftën e Nourai-t dhe grave si ajo, çmimin që fitova në Kanë ua dedikoj të gjitha motrave të mia që nuk heqin dorë kurrë nga shpresa, pavarësisht se çfarë dhe të gjithë shpirtrave që luftojnë në Turqi. që presin të jetojnë ditët e mira që meritojnë”, tha aktorja fituese e çmimeve, duke shkaktuar stuhi reagimesh brenda vendit.

Nga ana tjetër, Kemal Kilicdaroglu nuk ka nguruar të urojë 36-vjeçaren Dizdar, për fjalët e mira. “Urimet e mia të përzemërta për Merve Dizdarin, e cila fitoi çmimin për aktoren më të mirë në Festivalin e Filmit në Kanë. Sot ne do t’i ofrojmë dhuratën e demokracisë të gjithë shpirtrave luftarakë që presin të jetojnë ditët e mira që meritojnë në Turqi."

Të fundit