Flash News

POLITIKOFF

Basketbollistja amerikane e arrestuar në Rusi/ Bashkëshortja thyen heshtjen, i bën kërkesën publike Biden-t

Basketbollistja amerikane e arrestuar në Rusi/ Bashkëshortja thyen

Bashkëshortja e basketbollistes së arrestuar të Shoqatës Kombëtare të Basketbollit të Grave (ËNBA), Brittney Griner, i ka kërkuar Presidentit të SHBA Joe Biden që të ndihmojë në largimin e saj nga Rusia, ku po mbahet prej disa muajsh e arrestuar.

Griner u arrestua në një aeroport të Moskës më 17 shkurt, kur një kontroll në bagazhet e saj dyshohet se zbuloi disa fishekë vaji kanabisi dhe ajo përballet me 10 vjet burg. Departamenti Amerikan i Shtetit përcaktoi këtë muaj se Griner ishte arrestuar gabimisht dhe ka caktuar diplomatë që të punojnë për lirimin e saj.

Cherelle Griner e emocionuar, duke folur publikisht për ndalimin e gruas së saj për herë të parë, i bëri thirrje Biden të bëjë gjithçka që mundet për ta sjellë Brittney-n në shtëpi.

"Unë thjesht dëgjoj se ai ka pushtetin. Ajo është një peng politik," tha Cherelle Griner në një intervistë që u transmetua në programin ABC News "Good Morning America".

"Pra, nëse ata e mbajnë atë sepse duan që ju të bëni diçka, atëherë unë dua që ju ta bëni atë."

Arrestimi i Griner në aeroportin Sheremetyevo të Moskës erdhi pasi marrëdhëniet diplomatike midis Uashingtonit dhe Moskës u përkeqësuan pas pushtimit rus të Ukrainës. Shërbimi doganor rus tha në atë kohë se shkelja e supozuar mund të çojë në një dënim prej pesë deri në 10 vjet burg për Griner, e cila për vite ka luajtur për një ekip profesionist rus gjatë jashtë sezonit të ËNBA.

Të fundit