Flash News

POLITIKOFF

Ronaldo i lumtur në Arabinë Saudite, dëshiron që edhe lojtarë të tjerë të mëdhenj t’i bashkohen

Ronaldo i lumtur në Arabinë Saudite, dëshiron që edhe

Cristiano Ronaldo pranon se nuk priste ta përfundonte sezonin duarbosh në Al Nassr, por sulmuesi portugez thotë se është i lumtur në Arabinë Saudite dhe shpreson se lojtarë të tjerë të famshëm do ta ndjekin atë në ligë për sezonin e ardhshëm. Ronaldo nënshkroi një kontratë dyvjeçare e gjysmë që vlerësohet nga mediat të jetë më shumë se 200 milionë euro (220.16 milionë dollarë) me Al Nassr, duke bërë debutimin e tij në janar.

Ai shënoi 14 gola në 16 ndeshje, por kjo nuk ishte e mjaftueshme për të ndihmuar skuadrën e tij të fitonte titullin në Ligën Pro Saudite (SPL), me Al Nassr që përfundonte i dyti pas Al Ittihad. 38-vjeçari, i cili humbi ndeshjen e fundit për shkak të lëndimit, tha se liga ishte shumë konkurruese, por se kishte shumë mundësi për t’u rritur.

"Ne kemi ekipe shumë të mira, lojtarë shumë të mirë arabë, por infrastruktura, ata duhet të përmirësohen pak më shumë. Edhe gjyqtarët, sistemi VAR, duhet të jenë pak më të shpejtë. Por unë jam i lumtur këtu, dua të vazhdoj këtu, do të vazhdoj këtu. Në Evropë ne stërvitemi më shumë në mëngjes dhe këtu stërvitemi pasdite ose natën. Kur ju filloni Ramazanin, ne stërvitemi në orën 10 të natës. Ishte kaq e çuditshme."

Që nga ardhja e Ronaldos, disa lojtarë të tjerë kryesorë janë lidhur me një lëvizje në ligën saudite, me Lionel Messin që ka marrë një ofertë zyrtare për t’iu bashkuar Al-Hilal sezonin e ardhshëm. Ish-bashkëlojtari i Ronaldos dhe fituesi i Topit të Artë, Karim Benzema thuhet se ka marrë një ofertë me vlerë më shumë se 100 milionë euro nga Al Ittihad. Ronaldo shtoi:

"Nëse ata vijnë, lojtarë të mëdhenj dhe emra të mëdhenj, lojtarë të rinj, ‘lojtarë të vjetër’, ata janë shumë të mirëpritur. Nëse kjo ndodh, liga do të përmirësohet pak. Mosha nuk është e rëndësishme."

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by دوري روشن السعودي (@spl)

Të fundit