Flash News

POLITIKOFF

Djokovic për konkurrencën me Nadal dhe Federer: I inatosur që isha pjesë e asaj epoke

Djokovic për konkurrencën me Nadal dhe Federer: I inatosur që

Edhe pse i madhi i tenisit të të gjitha kohërave Novak Djokovic thotë se rivaliteti i tij me Rafael Nadal dhe Roger Federer e bëri atë lojtarin që është sot, fillimisht serbi ishte i “inatosur” për të qenë pjesë e epokës së artë.

"Më bënë më të fortë, si mendërisht, ashtu edhe fizikisht, loja ime u përmirësua për shkak të të gjitha këtyre ndeshjeve që luajtëm kundër njëri-tjetrit, kryesisht për shkak të ndeshjeve që humba me ta, disa ndeshje të mëdha."

Djokovic për konkurrencën me Nadal dhe Federer: I inatosur që

Në intervistën e tij të parë që nga tërheqja nga Miami Open për çështjet e vizave, Djokovic tha se ai nuk është penduar pasi ia dorëzoi renditjen numër 1 në botë Carlos Alcaraz dhe iu desh të humbasë gjithashtu Indian Wells në Shtetet e Bashkuara këtë muaj. Djokovic nuk lejohet të udhëtojë në SHBA për shkak të vendimit të tij për të mos u vaksinuar kundër Covid-19. Të hënën, Djokovic ia dorëzoi renditjen më të mirë të meshkujve teke, të cilën 35-vjeçari e ka mbajtur më shumë javë se çdo lojtar tjetër, 19-vjeçarit spanjoll pasi ai u detyrua të humbasë Indian Wells. Djokovic po ashtu mungon në Miami Open këtë javë.

"Jo, nuk jam penduar. Kam mësuar gjatë jetës se keqardhja vetëm të pengon dhe në thelb të bën të jetosh në të kaluarën. Dhe unë nuk dua ta bëj këtë. Unë gjithashtu nuk dua të jetoj shumë në të ardhmen. Dua të jem po aq sa në momentin e tanishëm, por sigurisht të mendoj për të ardhmen, të krijoj një të ardhme më të mirë. Kështu që unë e përgëzoj Alcaraz. Ai absolutisht e meriton të kthehet në numrin 1. Është për të ardhur keq që nuk munda të luaja në Indian Wells dhe Miami. Më pëlqejnë ato turne. Kisha shumë sukses atje. Por në të njëjtën kohë, është vendimi i vetëdijshëm që kam marrë dhe e dija që gjithmonë ekzistonte mundësia që të mos shkoja. Dhe është gjendja aktuale apo situata aktuale që shpresoj se do të ndryshojë më vonë këtë vit për US Open. Ky është turneu më i rëndësishëm për mua në tokën amerikane. Unë me të vërtetë dua të luaj atje, dua të jem atje. Në të vërtetë kam pasur në vitin 2021 kur humba në finale kundër Daniil Medvedev, ndoshta një nga momentet më të mira që kam pasur ndonjëherë me turmën e Nju Jorkut. Dhe unë kam pasur fatin ta fitoj atë turne tre herë, të luaj shumë finale. Edhe pse e humba atë ndeshje, mora shumë dashuri dhe vlerësim nga njerëzit dhe dua të kthehem dhe të rilidhem me turmën atje. Pra, kjo është diçka që mezi pres dhe shpresoj se do të ndodhë."

Tani për tani, fokusi i Djokovic është zhvendosur në sezonin e ardhshëm të fushës me balte në Evropë. Nga 22 titujt e tij të Grand Slam-it në single, duke e barazuar atë me Rafael Nadal për më shumë në tenisin e meshkujve, Gjokoviç ka fituar dy herë French Open, kryesorja tjetër në kalendarin e tenisit.

Të fundit