Flash News

POLITIKOFF

Elon Musk nuk është më CEO i Twitter, Linda Yaccarino fillon zyrtarisht në rolin drejtues

Elon Musk nuk është më CEO i Twitter, Linda Yaccarino fillon

Linda Yaccarino, një ish-ekzekutive e marketingut të NBCUniversal, të hënën mori zyrtarisht rolin e CEO-së në Twitter nga Elon Musk, disa javë pasi miliarderi njoftoi se e punësoi atë për vendin e parë në kompaninë e mediave sociale. Yaccarino shkroi në Twitter:

Ka ndodhur, dita e parë në libra! Qëndroni të sintonizuar…

Një ditë më parë, Yaccarino kishte postuar në Twitter se Twitter kishte punësuar Joe Benarroch, ish-zëvendës presidenti i lartë i komunikimit për reklamat dhe partneritetet e NBCU, për t’u bashkuar me të në kompani. Benarroch do të punojë në operacionet e biznesit, sipas profilit të tij në LinkedIn. Më tej, shtoi:

Le t’i hyjmë punës @Twitter! #timetofly.

New York Times dhe The Information raportuan fillimisht se Yaccarino pritej të fillonte zyrtarisht si CEO i Twitter të hënën. Twitter nuk iu përgjigj një kërkese për koment. Musk njoftoi në maj se Yaccarino, ish-kryetar i reklamave dhe partneriteteve globale në NBCU, do të merrte detyrën si CEO i Twitter me fokus në operacionet e biznesit, pas disa muajsh sugjerimi se ai kishte në plan të gjente një udhëheqës të ri të lartë për platformën në vështirësi.

Së fundmi miliarderi i teknologjisë Elon Musk ka rifituar titullin e njeriut më të pasur në botë. Kreu i Tesla, SpaceX dhe Twitter dhe manjati francez Bernard Arnault janë vazhdimisht në garë për kryesimin e listës së Bloomberg të njerëzve më të pasur në botë. Megjithatë, Arnaud humbi vendin e parë për shkak të rënies së çmimit të aksioneve të LVMH. Besimi i tregjeve në fuqinë e sektorit të luksit po pakësohet dhe aksionet e LVMH kanë rënë me rreth 10% që nga prilli.

Të fundit