Flash News

POLITIKOFF

Emilia Clarke flet për fundin e "Game of Thrones": E kuptoj dhe e respektoj se si përfundoi

Emilia Clarke flet për fundin e "Game of Thrones": E kuptoj dhe e

Emilia Clarke luajti Daenerys Targaryen për tetë sezone në 'Game of Thrones', dhe pavarësisht se çfarë do të vazhdojë të bëjë në karrierën e saj, ajo me siguri do të pyetet gjithmonë për këtë rol. Për shembull, "The Guardian" ka bërë një intervistë me Clarke për të folur për rolin e saj të ri në një prodhim të ri të "The Seagull" së Anton Chekhov. Ajo flet shumë për shfaqjen, e cila shfaqet tani në Teatrin Harold Pinter në Londër, por edhe shumë për qëndrimin e saj të gjatë në Westeros.

Emilia Clarke flet për fundin e "Game of Thrones": E kuptoj dhe e

"Unë shikoj prapa në 'Game of Thrones' ashtu si çdokush tjetër do të shikonte prapa në shkollën e mesme," tha Clarke. “Ishte i gjithë edukimi im: informoi të kuptuarit tim për industrinë, mësova për shtypin, mësova për punën. Më dha themelin tim të të kuptuarit se çfarë do të thotë të jesh aktor. Unë e mora ekipin tim prej andej. Dashuria që ndjej për të gjithë është diçka që nuk do të largohet kurrë. Rose Leslie (Ygritte) është dikush me të cilin flas çdo javë. Dhe Kit [Harington], padyshim. Jemi shumë, shumë afër.”

Emilia Clarke flet për fundin e "Game of Thrones": E kuptoj dhe e

The Guardian vërtetoi të vërtetën e kësaj deklarate duke folur me disa nga kolegët e Clarke, të cilët nuk kishin asgjë tjetër veçse gjëra pozitive për të thënë për të. "Emilia nuk e ka idenë se sa e mirë është," tha Iain Glen, i cili luajti krahun e djathtë të Daenerys, si Jorah Mormont. “Ajo është vërtet shumë e pafajshme sa e mrekullueshme është. Dhe kjo është një cilësi e bukur."

"Ajo është një person tepër bujar, e sjellshme. Është shumë e lehtë për aktorët që të zhyten disi nga vetja, veçanërisht kur marrin përsipër një gjë kaq të madhe. Por ajo ishte gjithmonë ajo që kujdesej për njerëzit, duke marrë ushqime së bashku - kjo me të vërtetë lidh një grup aktorësh."

David Benioff gjithashtu, solli në kujtesë se si aktorët në audicion për Daenerys duhej të lexonin dy skena: një në fillim të sezonit kur Dany ishte një vajzë e re e frikësuar; dhe një në fund, kur ajo do të bëhej Nëna e Dragoit.

“Shumë ishin të mirë në skenën e parë. Disa ishin të mirë në të dytën. Vetëm Emilia i bëri që të dyja të funksiononin,” kujtoi Benioff. “Dhe ajo i bëri ata të punojnë shumë më mirë se fjalët në faqe. Ishte e pamundur të imagjinoje dikë tjetër në rol: ajo ishte mbretëresha jonë e vërtetë. Dhe sinqerisht, ajo ka vetëm atë cilësi misterioze që e bën një aktor të veçantë, që të bën të duash t'i shikosh. Kur gjen dikë që përputhet me atë cilësi të yjeve me aktorë seriozë të aktrimit mirë, ti e punëson atë.”

Emilia Clarke flet për fundin e "Game of Thrones": E kuptoj dhe e

Emilia Clarke kujton se mësoi se si do të përfundonte historia e Daenerys Targaryen

Clarke diskutoi gjithashtu fundin e diskutueshëm të sezonit të 8 të "Game of Thrones", i cili i bëri të 'tërboheshin' fansat kur u transmetua në vitin 2019. Daenerys ishte në qendër të asaj polemike; pas sezoneve të përpjekjeve për t'u bërë një mbretëreshë që njerëzit mund ta donin, ajo i dogji njerëzit e King's Landing në një periudhë tërbimi tiranik. Që të mos e vazhdojë, Jon Snow e vrau.

"Ishte padyshim një sfidë," tha Clarke për leximin e skenarëve përfundimtarë. “Unë dola nga dera ime, mora çelësat, harrova telefonin tim dhe thjesht vazhdova të ecja.”

Por në të njëjtën kohë…"Sigurisht që është gjithmonë zemërthyese kur kjo ndodh, sepse më gjeni një aktor, qëllimi i të cilit në jetë nuk është të pëlqehet." Megjithatë, të paktën Krishtlindjet e kaluara përfunduan duke qenë një hit me audiencën, nëse jo kritikët.

Clarke mendon se ka "mbaruar" duke luajtur Daenerys Targaryen në ekran, por ajo ka ndërmend të shikojë spinoff-et e ardhshme. Në skenë, ajo do të shfaqet në "The Seagull" deri në shtator.

Emilia Clarke flet për fundin e "Game of Thrones": E kuptoj dhe e

"Unë e kuptoj plotësisht dhe e respektoj pse e bënë këtë. Ekziston një realitet dëshpërues se si përfundoi ai që në fakt ndihet i bazuar në të vërtetën, të cilën askush nuk e dëshiron për shfaqjen e tyre të preferuar fantazi. Nuk jam i sigurt se në çfarë drejtimi tjetër mund të kishte shkuar ajo."

Clarke tani i sheh reagimet ekstreme mes fansave si "lajka e fundit - pavarësisht se çfarë të bënim, ne do t'i kishim mërzitur njerëzit sepse po merrte fund".

Të fundit